BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Három év múlva hárommillió autó készülhet a régióban

2006. szeptember 20. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kelet-Közép-Európában egyelőre nem érzékelhető, hogy túl nagyra duzzadtak a világ autóipari kapacitásai. A nagy autógyárak a régió szinte minden országában egymás után építik az összeszerelő üzemeket, aminek eredményeként három év múlva mintegy hárommillió autó előállításához elegendő kapacitás lesz a térségben. A közismert autóipari éltanulók, Csehország és Szlovákia mellett – amelyek az évtized végén várhatóan egyenként több mint egymillió autót fognak előállítani – Magyarországon és Romániában is tempósan bővül az autóipar. Itthon a Suzuki megduplázza, az Audi pedig két és félszeresére emeli termelését, Romániában pedig a Renault-Dacia gyors növekedése mellett hamarosan új vállalat jelenik meg a dél-koreai Daewootól nemrégiben a román kormány kezébe került összeszerelő üzem szakmai befektetőjeként. Hírek szerint a Ford, a General Motors, a Renault és a kínai Chery Automobile is érdeklődik a lehetőség iránt.
Románia rohamtempóban hozza be a régió többi országától való lemaradását. 2002 és 2004 között majdnem kétszeresére, 1,1 milliárd euróra nőtt az országban megtelepedett autóipari beszállítók termelési értéke, és az ágazat az ország exportjának 8 százalékát adja. Románia 175 ezer autóval tavaly már Európa keleti felének hatodik autógyártója volt Szlovákia és Szlovénia mögött. A magyarázat a bérekben keresendő: a román dolgozó átlagosan 400 eurónyi havi fizetésért dolgozik, míg a szlovák 620-at, a cseh pedig 890-et keres.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet