BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ideiglenesen autógyár-tulajdonos lett a román állam

2006. augusztus 30. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A román kormány 51 millió dollárt fizet a csődbe ment dél-koreai Daewoo Motorsnak közös vállalkozásuk, a Daewoo Automobile Romania SA 51 százalékos részesedéséért, továbbá átvállal 10 millió dollárnyi adósságot. Az október 15-én lezáruló adásvétel után 60 napon belül pályázatot írnak ki azzal a céllal, hogy szakmai befektetőt szerezzenek az ideiglenesen 100 százalékos állami tulajdonná vált autógyár működtetésére. Azt még nem döntötték el, hogy a cég hány százalékát hirdetik meg. Román illetékesek szerint nem az ajánlott ár lesz a döntő szempont az értékesítésben, de a kivásárlásra fordított pénzt azért vissza akarják kapni. Pillanatnyilag a Ford Motor Co. látszik a legelszántabb vevőjelöltnek, az amerikai társaság európai főhadiszállása tegnap határozottan kifejezte érdeklődését a craiovai székhelyű gyár iránt. A Fordon kívül a General Motors (GM), a Renault-Nissan és a kínai Chery Automobile lehet a pályázat indulói között.
A craiovai autógyárat a hetvenes években alapították, húsz évig a Citroën-licenc alapján készülő Oltcitot gyártotta. A Daewoo 1994-ben vásárolt részesedést a cégben 156 millió dollárért, majd további 850 milliót költött a gyár korszerűsítésére. A dél-koreai autógyár csődje után a romániai vállalkozás kimaradt azok közül a Daewoo-érdekeltségek közül, amelyeket a General Motors 2002-ben átvett. A vállalat jelenleg évi 24 ezer autót gyárt – legnépszerűbb modellje a Matiz miniautó –, és százezres nagyságrendben szállít motorokat és sebességváltókat a GM-nek.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet