Hosszú tárgyalások után megszületett az egyezség az amerikai General Motors (GM) Corp. és a FIAT S.p.A. között a szövetség felbontásáról. A világ legnagyobb autógyára 1,55 milliárd dollárt fizet a legnagyobb olasz ipari csoportnak, amely ennek fejében eláll az autóipari részlegére, a FIAT Autóra vonatkozó eladási opció érvényesítésétől. Öt éve, a költségcsökkentést célzó együttműködés beindításakor a GM 20 százalékos tulajdonrészt szerzett a FIAT Autóban, a FIAT pedig 5,1 százalékost a GM-ben, s egyúttal jogot szerzett arra, hogy a FIAT Auto további 80 százalékát ez év januárjától eladja a GM-nek. Azóta a FIAT értékesítette GM-részvényeit, a GM FIAT Auto-érdekeltsége pedig egy kényszerű újratőkésítés nyomán 10 százalékra fogyott. A GM mára teljesen leírta tulajdonrészének értékét - 2,4 milliárd dollárt - , s az volt az álláspontja, hogy az eladási opció érvényét veszítette részint az említett újratőkésítés, részint a FIAT Auto pénzügyi szolgáltatócége 51 százalékának eladása miatt. Sok elemző arra számított, hogy a két vállalat perre megy, ám Rick Wagoner, a GM és Sergio Marchionne, a FIAT vezérigazgatója végül megállapodott az opció pénzbeli kiváltásáról, amire a milánói tőzsdén 4 százalékos árfolyam-emelkedés volt a reakció.
A GM európai részlege, amely az Opelt, a Vauxhallt és a Saabot foglalja magában súlyos gondokkal küzd, így a csoport érthető módon nem akarta átvenni az évek óta veszteséges - tavaly a becslések szerint egymilliárd eurós mínusszal záró - FIAT Autót. Az egyezség értelmében a GM visszaadja a 10 százalékos tulajdonrészt, továbbá a felek beszüntetik közös fejlesztési és gyártási vállalkozásaik többségét. Ugyanakkor a GM 50 százalékos érdekeltséghez jut a FIAT dízelmotorokat gyártó lengyelországi üzemében, és a két autógyár továbbra is használ majd közös padlólemezeket.
Wagoner szerint a megmaradó együttműködés évi egymilliárd dollárnyi megtakarítást eredményez. Az 1,55 milliárd eurós összeg birtokában a FIAT Auto időt nyer arra, hogy rendbe hozza működését. A vállalat előreláthatólag új partner vagy partnerek után fog nézni, s korábban az olasz sajtóban olyan találgatások is napvilágot láttak, hogy egy önálló cégben egyesíti és tőzsdére viszi az Alfa Romeo, a Ferrari és a Maserati márkákat.
