A General Motors Corp. (GM) bochumi Opel-gyárában lassan egy hete tartó munkabeszüntetés kezd átterjedni az egyesült államokbeli autógyártó más európai egységeire is: elsőként az ugyancsak Opeleket készítő antwerpeni üzem jelezte leállását. A belgiumi üzem nem egyszerűen a németországi kollégákkal való szolidaritásból járt el így, hanem azért, mert Bochumból már nem jut hozzá az ott gyártott tengelyekhez. Őket követte az Adam Opel AG központjának számító rüsselsheimi üzem, ahol a Reuters szerint ugyancsak alkatrészhiány miatt kellett leállítani a gyártósorokat.
A világ legnagyobb autógyártója a múlt héten jelentette be, hogy két év alatt 12 ezer munkahelyet számol fel Európában – ahol jelenleg 63 ezren dolgoznak 11 üzemében –, ebből 10 ezret Németországban (NAPI Gazdaság, 2004. október 15., 6. oldal). Az Opel és a nagy-britanniai Vauxhall mellett a svéd Saab autógyárat is magáénak tudó GM Europe veszteséggel zárta az utóbbi négy évet; a tervezett létszámcsökkentéssel évi 500 millió eurót takarítana meg.
A csoport képviselői hétfőn kezdtek tárgyalni az Opel szakszervezeteivel, s tegnap kiadott közleményük szerint abban már megegyeztek, hogy legalább 2010-ig folytatódik a termelés a németországi üzemekben, illetve hogy igyekeznek elkerülni a kényszerű létszámcsökkentést. Ennek ellenére tegnap tízezrek tüntettek a GM németországi telephelyein, mindenekelőtt Bochumban; a munkások szerint a menedzsment hibái vezettek oda, hogy a vállalat nem tud helyt állni a gyengülő európai autóeladások közepette. A GM vezetői ugyanakkor arra hivatkoznak, hogy a német autóipari munkásokat fizetik a legjobban a világon.
Brit szakszervezeti források szerint várhatóan csatlakoznak a sztrájkokhoz a Vauxhall dolgozói is – közülük 400-at fenyeget elbocsátás. A lengyel Szolidaritás szakszervezet szolidaritási napot hirdetett – jelentette a BBC –, de az Opel lengyelországi üzemeiben nem állt le a termelés.
