A Toyota Motor Corp. és a Mazda Motor Corp. bejelentette, nem tervezi szlovákiai üzem megépítését. Ezzel mindkét japán autógyártó cáfolta Ján Bajáneknek, a SARIO szlovák állami beruházástámogató ügynökség megbízott vezetőjének azt a múlt heti kijelentését, hogy a Toyota komolyan fontolgatja szlovákiai alkatrészgyártó telephely létesítését, a Mazda pedig a közép-európai régióban letelepedési helyet keres. Jelenleg Szlovákiában nincsenek ilyen jellegű terveink -mondta a Toyota szóvivője, hozzátéve: a cseh Kolínban épülő autógyáruk számára az alkatrészeket importból vagy csehországi cégektől biztosítják majd.
A Mazda szóvivője közölte: a hír teljes mértékben megalapozatlan, jelenleg semmilyen beruházásra vonatkozó tervük nincs Kelet-Európában. A SARIO a múlt héten még azt állította, hogy a Mazda 550 millió és 1,1 milliárd dollár közötti beruházást fontolgat térségünkben. Ján Bajánek a SITA szlovák hírügynökségnek úgy kommentálta a fordulatot, hogy az ügynökség e cégekkel csupán konzultációt folytatott jövőbeni beruházásaik irányáról, ami nem azonos a tényleges tervekkel. Szerinte a két autógyár mindössze vizsgálja a szlovákiai körülményeket, melyeket a későbbi invesztícióik során vehetnek figyelembe. A SITA mindazonáltal jelezte: ez változást jelent Bajánek múlt heti nyilatkozatához képest, amely szerint a Toyotával folytatott tárgyalások előrehaladott állapotban vannak.
