BUX 138661.08 -0,6 %
OTP 44710 -0,47 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Privatizálják a szlovákiai repülőtereket

2004. február 5. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szlovák parlament elfogadta a légikikötőkről szóló törvényt, amely lehetővé teszi a repülőterek tulajdonjogainak módosítását és részleges privatizálásukat. Az április elsejével hatályba lépő törvény értelmében az állami tulajdonú szlovák repülőtereket felügyelő szervezetből (Slovenská Správa Letísk, SSL) hat, azaz repülőterenként egy-egy részvénytársaságot hoznak létre. Kezdetben a 100 százalékos tulajdonos a közlekedési és távközlési, valamint a honvédelmi minisztérium lesz, a későbbiek során azonban a megyei önkormányzatok kezébe kerülnek, amelyek részlegesen privatizálhatják ezeket. Biztonságpolitikai okokból azonban a pozsonyi és a kassai repülőtér leszállópályái és egyes objektumai nem kerülhetnek magánkézbe, így ezeket a repülőtereket várhatóan csak részben privatizálják. A többi légikikötő esetében nincs ilyen kikötés, A döntően katonai feladatokat ellátó Pozsony közeli Kuchyna, Szliács és Eperjes repülőtere viszont nem használható fel kereskedelmi célokra.
A bécs-schwechati repülőtér szóvivője még tavaly augusztusban bejelentette, hogy tulajdont kívánnak szerezni a pozsonyi légikikötőben és várhatóan stratégiai partnerséget ajánlanak az üzemeltetőnek. A repülőtér korszerűsítése után az osztrák légitársaság (AUA) napi járatokat indítana Brüsszelbe, Londonba, Párizsba és Frankfurtba. Az AUA máris érzi a Pozsonyból felszálló SkyEurope fapados társaság utaselszívó hatását.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet