A cseh kormánynak tíz év leforgása alatt immár harmadik alkalommal kell az egykor szebb napokat látott brünni Zetor traktorgyár segítségére sietnie. Az egykor állami traktorgyárat a szlovák HTC Holding vette meg, de nem fizette ki a vételár utolsó, 140 millió cseh koronányi részletét, ráadásul nincs pénze a termelés finanszírozására sem. A kormányzati reakció egyelőre nem egységes: Milan Urban ipari és kereskedelmi miniszter új hitelezési ütemtervet javasol a HTC Holdingnak, a Ceská Konsolidacní Agentura (CKA) állami ügynökség viszont csődeljárást javasol a Zetor ellen, mivel kételkedik a tulajdonos megbízhatóságában. A HTC Holding közleményben reagált a vádakra. Eszerint sikeresen befejeződött a Zetor szerkezetváltásának első fázisa, ebben az évben 48 millió cseh koronát ruháztak be a cégbe, emellett olyan traktortípust fejlesztettek ki, amely megfelel a 2004-es európai uniós és egyesült államokbeli követelményeknek. Nem cáfolták viszont, hogy elmaradt az utolsó részlet kifizetése.
Az állam 1990 óta mintegy 6 milliárd koronát fordított a traktorgyár megmentésére. A HTC Holding annak idején 310 millió koronáért jutott hozzá a traktorgyárhoz, ráadásul az állam ezzel párhuzamosan a revitalizációs program keretében 800 millió koronát fizetett ki a Zetor hitelezőinek és további 700 millió koronás működési hitelt nyújtott. A cég tavaly 4229 traktort értékesített és 7,26 milliárd korona árbevétel mellett 3,25 milliárd korona nettó nyereséget ért el. Leányvállalatait nem számítva tavaly 1317 főt foglalkoztatott.
