BUX 137704.05 -1,28 %
OTP 44220 -1,56 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újra bajban van a Zetor traktorgyár

2003. november 20. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A cseh kormánynak tíz év leforgása alatt immár harmadik alkalommal kell az egykor szebb napokat látott brünni Zetor traktorgyár segítségére sietnie. Az egykor állami traktorgyárat a szlovák HTC Holding vette meg, de nem fizette ki a vételár utolsó, 140 millió cseh koronányi részletét, ráadásul nincs pénze a termelés finanszírozására sem. A kormányzati reakció egyelőre nem egységes: Milan Urban ipari és kereskedelmi miniszter új hitelezési ütemtervet javasol a HTC Holdingnak, a Ceská Konsolidacní Agentura (CKA) állami ügynökség viszont csődeljárást javasol a Zetor ellen, mivel kételkedik a tulajdonos megbízhatóságában. A HTC Holding közleményben reagált a vádakra. Eszerint sikeresen befejeződött a Zetor szerkezetváltásának első fázisa, ebben az évben 48 millió cseh koronát ruháztak be a cégbe, emellett olyan traktortípust fejlesztettek ki, amely megfelel a 2004-es európai uniós és egyesült államokbeli követelményeknek. Nem cáfolták viszont, hogy elmaradt az utolsó részlet kifizetése.
Az állam 1990 óta mintegy 6 milliárd koronát fordított a traktorgyár megmentésére. A HTC Holding annak idején 310 millió koronáért jutott hozzá a traktorgyárhoz, ráadásul az állam ezzel párhuzamosan a revitalizációs program keretében 800 millió koronát fizetett ki a Zetor hitelezőinek és további 700 millió koronás működési hitelt nyújtott. A cég tavaly 4229 traktort értékesített és 7,26 milliárd korona árbevétel mellett 3,25 milliárd korona nettó nyereséget ért el. Leányvállalatait nem számítva tavaly 1317 főt foglalkoztatott.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet