A norvég állam gyorsított eljárásban eladja a Telenor ASA távközlési csoport 13,9 százaléknyi pakettjét, részvényenként 29,95-31 koronás áron. Ez a legnagyobb privatizációs akció azóta, hogy az állam 2001 nyarán értékesítette a Statoil olaj- és nehézipari csoport 18 százalékát. A 250 millió Telenor-részvény értékesítéséből a norvég államnak 7,49-7,75 milliárd koronás (906-937 millió euró) bevétele származhat. A Magyarországon a Pannon GSM tulajdonosaként jelen lévő Telenor pénteki záróára 31,4 korona volt az oslói tőzsdén, tegnap azonban az árfolyam délig közel négy százalékot, 30,2 koronára, azaz a kibocsátási ársáv aljára esett. A részleges privatizáció nyomán a tőzsdén forgó részvények számának növekedése várhatóan már középtávon jótékony hatással lesz az árfolyamra, mint ez már az előző emissziók során tapasztalható volt - áll az oslói ipari és kereskedelmi minisztérium közleményében.
A ma már le is záruló jegyzés keretében a részvényeket norvég és külföldi intézményi befektetők vehetik meg, de a jövő héten ugyanezen az áron norvég és más európai kisbefektetők is vásárolhatnak majd, egyelőre ismeretlen mennyiségű papírt. A most felajánlott teljes pakett lejegyzése esetén a norvég államnak 63,7 százalékos részesedése marad a három éve tőzsdére vitt Telenorban, és a kibocsátási tájékoztató szerint a következő fél évben nem értékesíthet újabb pakettet. Az oslói parlament korábbi döntése az állami részesedés 51 százalékra való csökkentését teszi lehetővé nyilvános értékesítés esetén.
