A Vivendi Universal SA francia médiacsoportnak várhatóan mintegy 2,7 milliárd dollár adót és kamatot kell kifizetnie az Egyesült Államokban a három évvel ezelőtt 30 milliárd dollárért megvett kanadai Seagram Co. ital- és médiakonglomerátum korábbi részvénytranzakciója miatt - derül ki a cégnek az amerikai tőzsdefelügyelethez (SEC) eljuttatott közleményéből. A szövetségi adóhivatal ugyanis vitatja azt a módszert, ahogy a Seagram még 1995-ben adózott 156 millió DuPont-részvény eladása után. A Vivendi a kedélyek megnyugtatása érdekében közölte, hogy elegendő tartalékkal rendelkezik az esetleges 1,5 milliárd dolláros adóhátralék és annak 1,2 milliárd dollárra rúgó kamatai kifizetésére, de az ügy nyilvánvalóan akadályozza a cég azon tervét, hogy a hatalmas adósságállomány csökkentése érdekében eladja amerikai szórakoztatóipari érdekeltségeit.
A világ második legnagyobb médiacsoportja fölött egyébként is sötét fellegek gyülekeznek, miután több oldalról is támadják a tavaly leváltott Jean-Marie Messier vezérigazgató ténykedését. A Liberty Media távközlési vállalat a múlt héten nyújtott be keresetet a bíróságon, amelyben kéri, hogy csalás miatt semmisítsék meg az USA Networks egyes vagyonelemeinek 2001 decemberében 10,3 milliárd dollárért történt eladását a Vivendinek. A SEC és a francia tőzsdehatóság már fél éve folytat vizsgálatot a cég ellen számviteli visszaélések gyanújával. A Vivendi részvényeinek árfolyama tegnap délelőtt mindezek hatására 3,5 százalékkal esett, így idén értékének 20 százalékát veszítette el.
