BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Európa vezet a vállalatfelvásárlások terén

2003. április 1. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az első negyedévben világszerte bejelentett vállalatfelvásárlások és -fúziók (M&A) 55 százalékát európai cégek ajánlatai tették ki, így a térség már az egymást követő második három hónapban és a legutolsó ötből három negyedévben töltött be vezető szerepet az M&A terén. Európában idén eddig 134 milliárd dollár értékű tranzakciót jelentettek be a vállalatok, míg a globális M&A-aktivitás 242 milliárd dollárra rúgott - derül ki a Bloomberg adataiból. A legnagyobb értékű ügylet 26 milliárd dollárral az az ellenséges felvásárlási ajánlat, amelyet a spanyol Gas Natural tett a második legnagyobb spanyol áramtermelő és -szolgáltató cégre, az Iberdrolára. Az európai cégek konszolidációjából elsősorban a Goldman Sachs és a Morgan Stanley profitál. Mindkét amerikai befektetési bank közreműködik a két említett spanyol csoport párviadalában: a Goldman a felvásárlás sikerét, a Morgan Stanley az ajánlat kivédését segíti. Ez egyúttal testvérharcot is jelent, mivel Yoel Zaoui a Goldman európai M&A-főnöke, bátyja, Michael pedig a Morgant erősíti.
Az európai M&A mindazonáltal csak viszonylag erős, hiszen a világgazdaság gyengélkedése, az iraki háború előtti aggodalmak és a fél évszázada leghosszabb tőzsdei lejtmenet a világon mindenhol lehűtötte a felvásárlási lázat. Ugyanakkor az európai árfolyamok már olyan mélyre süllyedtek, hogy kitűnő lehetőségek kínálkoznak - véli az Oliver, Wyman & Co. A tanácsadó cégek közül a Goldman bevétele 26 százalékkal, 337 millió dollárra zuhant az első negyedévben, a Morgan Stanleyé pedig a legutóbbi üzleti év egészében 962 millióra esett vissza a megelőző 2,14 milliárd dollárról.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet