A német Bertelsmann AG nettó nyeresége negyedével, 928 millió euróra esett vissza tavaly, miután a világ ötödik legnagyobb médiacsoportja különböző részlegeinek értékcsökkenése miatt összesen 2,5 milliárd eurót írt le. A legnagyobb tétel a múlt évben megvett Zomba lemezkiadó értékének 1,3 milliárd eurós leírása volt. Az árbevétel ugyan 3,5 százalékkal, 18,31 milliárd euróra süllyedt - egynegyedét az RTL Group adta -, de az EBITA-nyereség a költségek lefaragásának köszönhetően 63 százalékkal, 936 millió euróra szökött fel.
A csoport 2,9 milliárd euró tőkenyereségre tett szert érdekeltségek eladásából, aminek oroszlánrészét az tette ki, hogy az egyesült államokbeli AOL Time Warner médiabirodalom megvette a Bertelsmann-nak az AOL Europe-ban birtokolt pakettjét. A lépések azt tükrözik, hogy a tavaly nyáron leváltott vezérigazgató, Thomas Middelhoff túlzott terjeszkedési stratégiája után a csoport mielőbb meg akarja tisztítani a mérlegét - írta a Dow Jones.
A Bertelsmann tavaly több mint ötmilliárd eurót költött felvásárlásokra: a Zombát 2,74 milliárd dollárért vette meg, és 22 százalékkal növelte részesedését a legnagyobb európai tévécsatornában, az RTL Groupban. Az akvizíciók miatt az adósságállomány a háromszorosára, 2,7 milliárd euróra ugrott, ezt az új vezetés az év végére 2 milliárd euró alá kívánja szorítani. Ennek érdekében eladólistára tették a BertelsmannSpringer tudományos könyvkiadót, amelynek értékesítéséből egymilliárd euróra számítanak.
Günter Thielen vezérigazgató a nehéz gazdasági környezet ellenére az idén stabil árbevételre és tovább emelkedő üzemi nyereségre számít.
