BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Teljesen az Enel birtokába került a Wind

2003. március 23. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

fotó: Bloomberg
A legnagyobb olasz közműcsoport, az Enel S.p.A. villamosművek a pénteken létrejött megegyezés szerint 1,33 milliárd euró készpénzért 173 eurónyi adósság átvállalásáért megkapja a France Télécom SA-nak a Wind S.p.A távközlési vállalatban lévő részesedését. A Wind a Telecom Italia S.p.A. mögött a második legnagyobb olasz telefontársaság: az olasz vezetékes piac egynegyedét, a mobilszolgáltatás egyhatodát uralja. A 27 százalékos pakett megszerzésével a többségi állami tulajdonban lévő Enel, amely eddig 73 százalékot birtokolt a Windben, annak százszázalékos tulajdonosa lett. A vételár a Windet mintegy 5 milliárd euróra értékeli, és a BNP Paribas elemzője szerint meglehetősen magasnak tekinthető, mert az Enelnek további összegeket kell befektetnie a cégbe.
Az Enel az akvizíciót pénzügyi befektetésnek tekinti, és amint a jelenleg még veszteséges cég nyereségessé válik, tőzsdére viszi. Erre azonban valószínűleg csak 2004 után kerül sor. A csoport addig is egymilliárd euró összegű pénzügyi segítséget nyújt a Windnek az idén - nyilatkozta Paolo Scaroni, az Enel vezérigazgatója. Az Enelen keresztül nyújtott esetleges állami támogatás még a tranzakció bejelentése előtt felkeltette az EU versenyhatóságának érdeklődését: Brüsszel már a múlt héten információkat kért az illetékes olasz hatóságoktól, mert az uniós szabályozás nem tesz lehetővé közvetlen állami segítségnyújtást. A France Télécom (FT) az eladásból származó pénzt 68 milliárd euróra rúgó adóssága csökkentésére fordítja.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet