A magyarországi cementiparban is jelentős részesedéssel rendelkező svájci Holcim AG, amely a világ második legnagyobb cementgyártója, kiemelkedő eredményekre számít az idén. A Holcim a már végrehajtott átszervezések nyomán olyan pozícióba került, hogy képes helytállni akkor is, ha a világgazdaság helyzete rövid távon még a mostaninál is rosszabb lesz, mert az azt követő fellendülésből kiemelkedően tud majd profitálni - nyilatkozta Markus Akermann vezérigazgató a tavalyi mérleg ismertetésekor. A nettó nyereség a múlt évben az egyszeri tételek nélkül az előző évihez képest 38 százalékkal, 506 millió frankra (344 millió euró) zuhant, noha a cég 600 millió frankra számított. Az üzemi eredmény 2,6 százalékkal, 1,90 milliárd frankra süllyedt, az árbevétel 4,6 százalékkal, 13,01 milliárd frankra esett vissza. Kedvezően alakultak azonban a dél-amerikai értékesítések, amelyek immár az árbevétel egynegyedét és az üzemi nyereség több mint egyharmadát adják. A nyereség csökkenéséhez hozzájárult, hogy 120 millió frankot helyeztek tartalékba a függőben lévő németországi cementkartellügyre, 63 millió frankot írtak le argentínai gyárbezárások, 31 milliót a Swiss International Air Lines pakettjének értékvesztése miatt, emellett 60 millió frankot tett ki egy adókötelezettség. A csoport a tavaly elért 25,7 százalékos árbevétel-arányos EBITDA javulására számít idén.
