Fotó: Bloomberg
Az amerikai Boeing Co. mögött a világ második legnagyobb hadiipari csoportja, a párizsi székhelyű European Aeronautic Defence & Space Co. (EADS) tavalyi nettó eredményét 299 millió euró veszteségbe döntötte pénznyelő űrtechnológiai részlege. Emiatt az üzletágban, amelyet egyaránt sújt a túlkapacitás és a visszaeső kereslet, az EADS 1700 főt bocsát el a múlt év végén 11 ezer fős létszámból, és az átszervezés költségére az ez évi mérlegben jókora összeget tartalékol. Az űrtechnológiai részleg 268 millió euró üzemi veszteséget szenvedett el, de az intézkedések jövőre újra nyereségessé teszik - ígérte az EADS szóvivője.
Sok elemző a Reuters szerint egyelőre mégsem ajánlja vásárlásra az EADS részvényeit, mert csak egy év múlva várható, hogy bővülnek a repülőgépgyártás megrendelései. Az EADS piaci értéke az idén egyharmadával csökkent, mert az esetleges iraki háború veszélye, a világgazdaság gyenge kilátásai és az olajár emelkedése miatt hanyatlott a polgári repülőgépek iránti igény. A befektetők a tavalyi mérleg láttán sem rohantak vásárolni a tőzsdére, a tegnap délelőtti kereskedésben az árfolyam közel fél százalékkal, 6,97 eurós történelmi mélységbe süllyedt, miután az EADS 0,5-ről 0,3 euróra csökkentette az osztalékot.
A csoport üzemi nyeresége az elemzői várakozásoknak megfelelően 16 százalékkal, 1,43 milliárd euróra esett, mert a 80 százalékban birtokolt Airbus 1,36 milliárd eurós üzemi eredménye nem tudta ellensúlyozni az űrtechnológia veszteségét és ehhez kevés volt a hadiiparnak elektronikai berendezéseket előállító üzletág vártnál jobb, 40 millió eurós üzemi profitja is. A repülőgépgyártó mindazonáltal tartja magát célkitűzéséhez, hogy az idén összesen 300 utas- és katonai szállítógépet épít. Ebben azonban sok elemző kételkedik, mert a német katonai költségvetés nehéz helyzete miatt valószínű, hogy Berlin a korábban tervezettnél kevesebb katonai gépet igényel.
