fotó: Bloomberg
Az amerikai Boeing Co. a legnagyobb európai hadiipari vállalat, a brit BAE Systems Plc felvásárlását fontolgatja - közölte pénteken Brüsszelben Phil Condit, a Boeing vezérigazgatója. A BAE szóvivője ugyan merő spekulációnak nevezte az esetleges fúziót, a bejelentés ennek ellenére 3 százalékkal feljebb nyomta a részvény nyolcéves mélyponton lévő árfolyamát. Phil Condit azt követően jelentette be a világ legnagyobb repülőgépgyártójának szándékát, hogy tárgyalt az EU brüsszeli bizottságának versenyügyekért felelős tagjával, Mario Montival, és bemutatta neki a cégnek a NATO-val és az EU-val való kapcsolattartásért felelős új vezetőjét. A megbeszélés során semmilyen konkrét ügylet nem került szóba - mondta Condit.
A két cég esetleges fúziójának gondolata már évekkel ezelőtt felmerült, és azóta is folyamatosan napirenden van. Az esetleges felvásárláshoz a brit kormány hozzájárulására is szükség lenne, tekintettel a BAE-ben birtokolt aranyrészvényére, London azonban januárban még úgy nyilatkozott, hogy nem járulna hozzá a külföldi tulajdonosok által megszerezhető részesedésre vonatkozó limit eltörléséhez. A 3,6 milliárd font (5,3 milliárd euró) piaci értékű BAE, amely mellesleg 20 százalékos tulajdonosa a Boeing riválisának, az Airbus európai repülőgépgyártó cégnek, sosem csinált titkot abból, hogy erősíteni kívánja pozícióját a világ legnagyobb hadiipari piacán, az USA-ban. A cég azon kevés európai hadiipari vállalatok egyike a szektorban, amely élvezi a Pentagon bizalmát. A Bloomberg adatai szerint a Boeing hadiiparból származó árbevétele már meghaladja a polgári repülőgépek gyártásából származó forgalmát, így logikus, hogy szélesíteni akarja ügyfélkörét.
