BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ugrásszerűen nőtt a fizetésképtelenség

2003. március 4. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár kevesebb vállalati kötvénykibocsátó jelentett be fizetésképtelenséget tavaly a világon, a vissza nem fizetett ilyen adósság a 2001-es 106 milliárdról tavaly 163 milliárd dollárra ugrott - áll az amerikai Moody's Investors Service jelentésében. Az Egyesült Államokban bejegyzett cégek a teljes összeg 68 százalékáért, az európaiak a 19 százalékáért felelősek. A hitelminősítő szerint a harmincas években tapasztalthoz hasonlítható helyzet három tényező következménye: a vállalatok a kilencvenes évek végén példátlan mennyiségben bocsátottak ki eleve a spekulatív kategóriába sorolt, nagyon kockázatos kötvényeket, a gazdasági növekedés az utóbbi két évben lassú volt, és a könyvelési botrányok csapást mértek a piac ezen kötvények iránti bizalmára.
Tavaly húsz kibocsátó jelentett be egymilliárd dollárt meghaladó adósságra csődöt, és 1,7 milliárd dolláros átlaguk négyszerese az 1983-2001 közötti időszakénak. A negatív toplistát minden idők legnagyobb, 23 milliárd dollárra bejelentett fizetésképtelenségével a júliusban csődvédelembe menekült WorldCom távközlési vállalat vezeti, és dollárban számolva e szektorban fordult elő az összes fizetésképtelenség több mint fele.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet