BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Közép-Európa lesz az új Szilíciumvölgy?

2003. február 19. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A csúcstechnológiai berendezéseket gyártó vállalatok egészséges növekedésre számíthatnak Közép-Európában, mert az EU-csatlakozás és a tőkebeáramlás fellendíti a technológiai beruházásokat - véli a Hewlett-Packard (HP) számítástechnikai csoport csehországi igazgatója. Pavel Kalasek arra alapozza véleményét, hogy az érintett országok vásárlóereje ugyan igen korlátozott, de a csúcstechnológia nélkülözhetetlen, ráadásul egyre inkább megfizethető, ezért az IT-piac a 2-5 százalékos gazdasági növekedésnél nagyobb mértékben fog bővülni. Ez azt jelenti, hogy a csúcstechnológia lesz az egyik fő hajtóerő Közép-Európában, ahol tavaly összesen 5 millió számítógépet adtak el a gyártók, és a 16 százalékos bővülés jóval meghaladta az egyaránt csigalassúságú amerikai, nyugat-európai, valamint japán ütemet.
A HP jelenleg a számítógép-értékesítés terén 10 százalékos részesedéssel piacvezető, de az IT-kiadások további meredek emelkedésére számít, mivel ki kell építeni az EU-konform kormányzati infrastruktúrát, másrészt az egykori állami cégek stratégiai befektetőknek történő eladása is a kereslet fellendülését eredményezi. IT-beruházások nélkül egyszerűen nem lehet a felvevőpiacokkal megfelelő kapcsolatot fenntartani - mondta Kalasek a Reutersnek. A HP korábban beharangozott újabb magyarországi befektetéséről (NAPI Gazdaság, 2002. december 17., 5. oldal) ugyan még nem született döntés, de a tatabányai Sanmina-SCI már megkezdte a cég PC-inek gyártását. Emellett a Flextronics és a Philips üzemeiben mágnesszalagos mentőegységek (LTO) és printerek, illetve monitorok készülnek a HP-nek. Mindezek együttesen mintegy egymilliárd dollárnyi exportot jelentenek Magyarország számára.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet