BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felszaladt az Electrolux nettó profitja

Az Electrolux magasabb osztalékkal és részvény-visszavásárlás bejelentésével örvendeztette meg befektetőit, miután a csoport nettó nyeresége harmadával nőtt tavaly.

2003. február 12. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A világ egyik vezető háztartásigép-gyártója, a svéd Electrolux AB tavaly üzemi eredményét 23 százalékkal, 7,73 milliárd koronára (846 millió euró), nettó profitját 32 százalékkal, 5,1 milliárd koronára növelte, annak dacára, hogy a karácsonyi szezont is magában foglaló negyedik negyedévben a nettó veszteség több mint háromszorosára, 956 millió koronára ugrott.
Az exportbevételének tíz százalékát Magyarországon, az Electrolux Lehel Hűtőgépgyár Kft. tulajdonosaként - főként évi 3 millió hűtőgép előállításának köszönhetően - megtermelő csoport az idei kilátásokat illetően bizonytalan. A kereslet várhatóan mind Európában, mind az Egyesült Államokban stagnál, de a már folyó átszervezés eredményeképpen valamivel javuló üzemi eredményre lehet számítani - áll a kiadott közleményben. A részvény árfolyama mégis 3 százalékkal, 139 koronára ment fel, mert a csoport 4,5-ről 6 koronára javasolja növelni a tavalyi év utáni osztalékot, emellett a jegyzett tőke tíz százaléka felvásárlásának szándékát jelentette be. A befektetőket egyelőre nem befolyásolta, hogy a csoport ellen összesen 14 ezer felperest képviselve 218 per folyik az USA-ban az azbeszthasználat egészségkárosító hatása miatt. Ezekre 9 millió dollárt különítettek el, további 136 millió dollárt az amerikai nyugdíjalap alulfinanszírozottságára tartalékolnak.
A decemberben eldöntött nagyszabású, az észak-amerikai páraelszívó- és a kínai porszívógyár-bezárásokat is magában foglaló költségcsökkentő átalakítás során az Electrolux egyebek között a spanyolországi Fuenmayorból a hűtőgépgyártás egy részét Magyarországra hozza, a tűzhelygyártás egy részét pedig Romániába telepíti át. A jászberényi üzem termelését nem érinti jelentősen a döntés, mert eddig is gyártottak felülfagyasztós kombi hűtőket (NAPI Gazdaság, 2002. december 18., 1. oldal).

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet