Fotó: Bloomberg
Az újonnan üzembe helyezett személyautók száma januárban éves összevetésben 3 százalékkal, 237 000-re csökkent Németországban, ugyanakkor a termelésük 1 százalékkal, 410 800-ra emelkedett. Az új modellek és a jelentős kedvezmények ellenére az autógyártók nem tudták megváltoztatni a már három éve lefelé mutató trendet - derül ki a német autógyártók szövetségének (VDA) jelentéséből. A VDA szerint 2003 újabb kemény év lesz, stagnáló belső kereslettel s az eladások valószínű visszaesésével a világ legnagyobb autópiacán, az USA-ban. Idén a tavalyival megegyező, azaz összesen 3,25 millió személy- és haszonjármű értékesítésére számít a szövetség Németországban. A gyenge kilátások oka a munkanélküliség, a gazdaság hanyatlása, az iraki háború körüli bizonytalanság és az a törvényjavaslat, amely 50 százalékkal felemelné a cégautók adóját.
Eddig a luxusautók piacát nem érintette a világgazdasági helyzet, de a jelek szerint lassan a BMW és a Mercedes eladási mutatóiban is kezd érződni a kedvezőtlen hatás. A DaimlerChrysler német részlege a múlt héten jelentette be, hogy januárban 0,5 százalékkal, 87 100-ra süllyedt a Mercedes értékesítése, mivel a hozzá tartozó Smart iránti kereslet meredeken zuhant - emlékeztetett a Reuters. A fő rivális BMW tegnap tette közzé, hogy 2,7 százalékkal, 79 900-ra nőttek eladásai az egy évvel korábbi első hónaphoz képest, mert a Miniből kétszer annyi, 15 100 talált gazdára. A kiskocsi nélkül viszont 70 070-ről 64 800-ra, azaz 7,5 százalékkal esett a forgalom.
