BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Zárgyáros az Ericsson élén

2003. február 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Fotó: Bloomberg
Alig két nappal a katasztrofális negyedik negyedévi veszteség bejelentése után a meghatározó tulajdonosok leváltották Kurst Hellströmöt, a svéd Ericsson vezérigazgatóját és helyére április 8-i hatállyal az Assa Abloy első emberét, Carl-Henric Svanberget nevezték ki. Az 50 éves Svanberg nyolc év alatt 45 akvizíciót vezényelt le és ezzel a világ legnagyobb zárgyártójává tette az Assa Abloyt, amelynek részvényei ma tizenhatszor többet érnek. A vezércseréről szóló döntést a szavazati jogok 38 százalékát birtokló Investor holding és a 28 százalékkal rendelkező Industrivaerden holding hozta meg. A kinevezéssel új éra kezdődik az Ericssonnál, mert a költségcsökkentésben kíméletlen Michael Treschow elnök és a növekedésre koncentráló Svanberg jól kiegészítik majd egymást - véli a stockholmi Reyede brókercég elemzője. Az Assa Abloy befektetői csalódottan vették tudomásul Svanberg távozását, a részvény tegnap 16 százalékot veszített értékéből. Ezzel szemben az Ericsson kurzusa 15 százalékkal ugrott meg, de a részvény a 2000. márciusi 166 koronás csúccsal szemben így is kevesebb mint 7 koronát ért.
Hellström kétéves ténykedése alatt a világ legnagyobb mobilhálózati eszközöket gyártó csoportja összesen 4,7 milliárd dollár veszteséget halmozott fel, mivel elődeihez hasonlóan képtelen volt végrehajtani a szükséges áramvonalasítást a kereslet folyamatos zsugorodása közepette. A cég néhány éve még a Nokia és a Motorola mögött a harmadik helyen állt mobilkészülék-értékesítés terén, ma már azonban a Samsung és a Siemens is megelőzi és ezen a Sonyval közös vállalat létrehozása sem segített.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet