BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csődhullámra számít az USA-ban a Moody's

2003. február 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A bóvlikategóriába sorolt egyesült államokbeli cégeknek 2005 végéig 165 milliárd dollárnyi adósságot kell visszafizetniük vagy refinanszírozniuk, ami sokuknak nehézségeket okozhat, ha a gazdasági környezet nem javul addig - állítja a Moody's Investors Service. Az összegből idén 45 milliárd, jövőre 51 milliárd, 2005-ben 69 milliárd dollár esedékes. Az adósságokból 100 milliárd a bankhitel, 65 milliárd dollár a kötvénytartozás. Az energia- és közmű-, a kiskereskedelmi, valamint a távközlési, média- és csúcstechnológiai szektor cégeinek egyaránt több mint 20 milliárd dollárnyi bóvlitartozása jár le. Mindhárom csoport érintett vállalatainak Ba1 vagy annál rosszabb a besorolása a nemzetközi hitelminősítőnél.
Van miért aggódniuk a kötvénytulajdonosoknak, mert növekszik a hozamfelár az államkötvényekhez képest, és a kibocsátók tavaly 170 milliárd dollárnyi kötvényre jelentettek be fizetésképtelenséget, ami rekord volt - nyilatkozta John Loski, a Moody's vezető közgazdásza. Véleménye szerint a túl nagy fölösleges kapacitással rendelkező cégek adósságai a legkockázatosabbak, főleg a távközlési vállalatoké és a nekik eszközöket szállító, valamint szolgáltatást nyújtó cégeké. A Merrill Lynch befektetési bank kimutatása szerint a bóvlikötvények átlagos hozama történelmi mércével mérve is magas: 8,1 százalékponttal haladja meg az államkötvényekét, igaz, tavaly októberben a különbség még 10,97 százalékpont is volt.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet