A világ legnagyobb szórakoztatóelektronikai csoportja, a japán Sony Corp. üzleti évének decemberrel zárult harmadik negyedében rekordnagyságú, 125,4 milliárd jen (1,06 milliárd dollár) nettó nyereséget ért el, ami meghaladta az elemzői várakozást is. A filmrészleg és a videojátékkonzol-gyártás jól teljesített: a Pókember és a Men in Black II. DVD-kiadása kasszasikernek bizonyult és közel felével ugrott meg a Playstation2 (PS2) értékesítése is a karácsonyi szezonban. A digitális kamerák és a síkképernyős tévék eladásai bőven ellensúlyozták a DVD-k, valamint a PC-k iránti kereslet lanyhaságát: a szórakoztatóelektronikai részleg árbevétele 790 milliárdról 1010 milliárd jenre nőtt. A Sony azonban az üzletág forgalmának 4 százalék körüli csökkenésére számít a folyó negyedévben, ugyanakkor megismételte, hogy a csoport 7400 milliárd jen forgalom mellett 180 milliárd jen nettó nyereséget vár a márciussal záruló pénzügyi évben. Az eddig a reményeket be nem váltó - a negyedévet 69 millió eurós nettó veszteséggel záró - mobiltelefon-gyártó közös vállalatot, a már csak ötszázalékos piaci részesedéssel rendelkező Sony Ericsson Mobile-t újabb 150 millió euróval támogatják meg - írta a Reuters.
A legnagyobb japán chipgyártó, a Toshiba immár a hetedik egymást követő negyedévben szenvedett el veszteséget, ami ezúttal nettó 6,9 milliárd jen volt, szemben az egy évvel korábbi 84,9 milliárd jen veszteséggel. A javulás a digitális kamerákban és az ezekkel felszerelt mobiltelefonokban használt NAND memóriaelemek keresletének volt köszönhető. A csoport az üzleti évében 23 milliárd jen nettó nyereségre számít, ami hatalmas fordulat lenne az egy évvel korábbi 254 milliárd nettó veszteség után. Az elemzők szerint a Toshibának a chipgyártáson kívüli, árbevételének csupán egyhetedét adó tevékenységeit kell tovább karcsúsítania ahhoz, hogy el tudja érni a nagy rivális dél-koreai Samsung két számjegyű haszonkulcsát.
B. P. A.
