A vezető japán autógyártók jelentősen növelték termelésüket tavaly, és arra számítanak, hogy a trend idén is folytatódik. Rossz hír azonban a világ második legnagyobb gazdaságára nézve, hogy a további felfutás ismét a külföldi üzemektől várható, úgy, mint az elmúlt évben. A gyártók ugyanis termelésük szétterítésére törekszenek, hogy a lehető legnagyobb mértékben csökkentsék költségeiket, emellett minimalizálják a devizaárfolyamok ingadozásából és a politikai feszültségekből adódó kockázataikat - írta a Reuters. A legnagyobb japán autógyár, a Toyota Motor Corp. tavaly 9,7 százalékkal, 5,64 millió autóra növelte termelését, a bővülés a külföldi üzemeknél 21, a belföldieknél csak 3,9 százalékos volt. Hasonlóak az arányok a Honda Motor Co. esetében is: a második legnagyobb japán autógyár globálisan 9,4 százalékkal több, 2,90 millió járművet állított elő, de a növekmény külföldön 11 százalékos volt. Egyedül a harmadik, a Nissan Motor Corp. tudta Japánban nagyobb mértékben bővíteni előállítását, mert egyaránt sikeresnek bizonyult a March kisautó és a Fairlady Z sportkocsi. A Nissan belföldön 9,6 százalékkal, 1,39 millióra, külföldön 6,5 százalékkal, 1,30 millió autóra növelte kibocsátását. Idén a Toyota globális termelésének 4 százalékos emelkedésére, a Honda 11 százalékos felfutására számít. A vezető autógyárak stratégiája az észak-amerikai, a kínai és a délkelet-ázsiai termelés felfuttatását helyezi előtérbe, így a japán gazdaság hajtóerejét, az exportot aligha támogatja az autógyártás az idén - mondják az elemzők.
B. P. A.
