A Goldman Sachs befektetési bank 150 milliárd jent (1,27 milliárd dollár) fektet be a Sumitomo Mitsui Financial Groupba (SMFG), amivel hétszázalékos részesedéshez juthat a második legnagyobb japán pénzügyi csoportban. A befektetés meglepőnek tűnik, de ha a jelenleg nagy bajban lévő japán bankszektor magához tér, nagy haszonnal kecsegtet. A tranzakcióban az SMFG törzsrészvényre átváltható, évi 4,5 százalékos osztalékot fizető elsőbbségi részvényeket bocsát ki, amelyek legkorábban két év múlva cserélhetők be. A Goldman hatalmas vállalati ügyfélkörhöz férhet hozzá, mert a japán cégek aligha halasztható szerkezetátalakításai nyomán felvásárlási és fúziós hullám várható. Az SMFG pedig megerősíti pénzügyi helyzetét, emellett az ügylet segíti 48 milliárd dollárnyi rossz hiteleinek kezelését. A hírre 8,46 százalékkal emelkedett a csoport részvényeinek árfolyama. Nagyon fontos, hogy külföldről tudunk tőkét bevonni, mert a kívülállók egészen más szemléletet hoznak magukkal - nyilatkozta az SMFG elnöke.
Néhány éve még elképzelhetetlen lett volna, hogy a tokiói kormány engedélyezze külföldi bankok ilyen mértékű tulajdonszerzését - írta a Reuters. Az egyre duzzadó rossz hitelek alatt roskadozó pénzügyi szektor álláspontjuk megváltoztatására kényszerítette a politikusokat, miután jelenleg 50 ezer milliárd jen (423,2 milliárd dollár) a bankok kétes kintlevősége.
(NAPI)
