BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kiszállt az azeri mezőből az orosz Lukoil

2002. december 22. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az orosz vállalati történelem egyik legnagyobb tranzakciója keretében az OAO Lukoil 1,375 milliárd dollárért eladja az Azeri-Csirag-Gunesli (ACG) olajmezőben lévő 10 százalékos részesedését a tőzsdén nem jegyzett japán Inpex Corp. cégnek. Az összeg mintegy 3 dolláros hordónkénti nyersolajárnak felel meg, míg a Lukoil saját nyugat-szibériai mezőinek hordónkénti értékét 1 dollárra teszik az elemzők. Az adásvételt, amelyet a jövő év első felében terveznek lezárni, még jóvá kell hagynia az azeri állami olajvállalatnak (SOCAR). A kitermelési programot vezető British Petroleum és a konzorcium többi tagja, így a SOCAR, a norvég Statoil, az amerikai Unocal, a török TPAO és a japán Itochu sem élt elővételi jogával.
Az ACG napi termelése jelenleg 130 ezer hordó olaj, amit a BP 2007-2008-ra egymillióra kíván felfuttatni. A lelőhely a legsikeresebb Azerbajdzsánban és az ország egyetlen olajmezője a Kaszpi-tengeren. Az ACG a legfőbb forrása lesz az Azerbajdzsánból a Törökország nyugati felén lévő Ceyhan kikötőig amerikai támogatással, mintegy 2,9 milliárd dollárért megépíteni tervezett olajvezetéknek. A legnagyobb orosz olajtársaság azért válik meg a részesedésétől, mert olyan projektekre akar összpontosítani, amelyekben többségi tulajdona van - írja a Reuters. Az Inpex, mint azt a Lukoil tudatta, örömmel csatlakozik a kiaknázáshoz, mert megítélése szerint a lelőhely a világ egyik legnagyobb olaj- és gázmezője.
B. P. A.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet