A negyedik és az ötödik legnagyobb orosz olajtársaság, a TNK és a Szibnyeft egyenlő arányban, összesen 1,86 milliárd dollárt fizet az ország kilencedik legnagyobb olajcégéért, a Szlavnyeftért. Így elhárult annak a veszélye, hogy az utolsó komoly állami olajtársaság kínai kézbe kerül. A China National Petroleum Corp. (CNPC) nem is vett részt a Szlavnyeft 75 százalékos pakettjének tegnapi aukcióján, ami után biztosra mehetett a cégben már 17 százalékkal rendelkező Szibnyeft. Az idei legnagyobb oroszországi privatizációban elért, az 1,7 milliárd dolláros kikiáltási árnál valamivel nagyobb összeg jól jön a kormánynak, mert jövőre 17 milliárd dollárnyi külföldi adósságot kell visszafizetnie - írta a Reuters. A Kreml azonban a vételárnál feltehetően fontosabbnak tartotta, hogy a kínai állami tulajdonban lévő CNPC ne kaparintsa meg a nemzetbiztonsági szempontból is jelentős vállalatot, amely napi 320 ezer hordó olajat termel ki és 600 ezer hordót dolgoz fel orosz, valamint belorusz üzemeiben.
(NAPI)
