Oroszország négy legnagyobb olajtársasága összefogott annak érdekében, hogy több milliárd dolláros beruházásssal hatalmas olajterminált építsenek Murmanszkban, az ország egyetlen, télen is jégmentes északi kikötőjében. A létesítményt új, 1500 kilométer hosszú vezetékkel kívánják összekötni a meglevő csőhálózattal. A szándéknyilatkozatot tegnap írták alá a Lukoil, a Jukosz, a Tyumen Oil Co. és a Szibnyeft vezetői. A négy cég a napi 8 millió hordóra rúgó orosz olajtermelés több mint felét adja. A szándéknyilatkozatot várhatóan 2003 áprilisában írják alá, a csővezeték és a napi 1 millió hordó áteresztőképességű kikötő pedig 2007-re készül el. Az előzetes becslések szerint a projekt összköltsége - a végleges nyomvonaltól függően - 3,4 és 4,5 milliárd dollár között alakul.
A rendkívüli beruházás nem titkolt célja új piacok, elsősorban az USA meghódítása a stagnáló belföldi és a jelentősen már nemigen fejleszthető nyugat-európai mellett. Az olajvállalatok az aláírás utáni nyilatkozatukban annak a véleményüknek adtak hangot, hogy 2010-re a világ legnagyobb fogyasztója, az Egyesült Államok kőolajimportjának már 13 százalékát szállíthatják orosz cégek. Az orosz vállalatok jelenleg napi 4 millió hordó nyersolajat értékesítenek a világpiacon, s termelésük négy éve folyamatosan nő, ezért folyamatosan keresik az új értékesítési lehetőségeket. Az Egyesült Államok vevő lenne az orosz olajra, mivel biztonságpolitikai okokból diverzifikálni akarja a létfontosságú energiahordozó importját - írta a Reuters -, emellett úgy látja, hogy a növekvő orosz szállítások mérsékelni tudják a közel-keleti termelők okozta heves árváltozásokat a világpiacon.
B. T. J.
