BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A mobilcégek csataterévé válik Közép-Európa

A világ vezető mobilszolgáltatói ringbe szálltak azért, hogy részesedést szerezzenek az egyre növekvő közép-kelet-európai piacokon, de hatalmasra duzzadt adósságaik nehezítik a nagy beruházásokat. Ezért olcsóbb módok után kutatnak, hogy ne maradjanak ki a sikersztoriból. A magyarok mindenesetre a Vodafone-t máris magyar márkának hiszik.

2002. november 24. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Várhatóan nyolc közép-európai ország lesz az EU tagja 2004-ben, így a harmadik generációs (3G) koncessziókra kifizetett összegek miatt hatalmasra duzzadt adósságaik ellenére életbe vágóvá vált Európa vezető mobilszolgáltatóinak, hogy gyorsan megvessék lábukat a térségben, így megvédve páneurópai rangjukat. A térségben a Deutsche Telekom AG (DT) még időben vezető szereplővé vált magyar érdekeltsége révén, később észbe kapott a francia Orange SA és a brit Vodafone Group Plc is. E cégek ennek ellenére mégsem küzdenek nagy nehézségekkel, hiszen az Orange így is sikeres Szlovákiában.
A felmérések Magyarország esetében azt mutatják, hogy a legtöbb magyar úgy tekint a Vodafone-ra, mint magyar márkára, talán éppen azért, mert a csoport saját neve alatt kezdett el működni, s nem egy itteni cég megvétele és saját képére való átalakítása révén próbált érvényesülni - véli Graeme Miller, a Vodafone Hungary marketingigazgatója. Szerinte a „mi márkánk” érzés lehet az, ami előnyt adhat a Westellel szemben. Különösen érvényes lehet ez akkor, ha annak közvetetten többségi tulajdonosa, a DT mobilérdekeltségeit világszerte összefogó T-Mobile részlege globális stratégiájának megfelelően imázsát ráerőltetné a Westelre is. A végén a Westel kényetlen lesz megváltoztatni nevét, és ez nekünk nagyon-nagyon jól fog jönni, mert a lakosság a T-Mobile-re úgy fog tekinteni, mint egy új szolgáltatóra - véli Miller. A Matáv menedzsmentje ezzel szemben többször is deklarálta, hogy a Westel megőrzi függetlenségét.
A Reuters szerint a Vodafone optimizmusa egyelőre reklámfogásnak tűnhet, de az igazi megmérettetés sem várat sokáig magára: a legnagyobb európai mobilcégek egyike spekulációk szerint saját neve alatt indítja be szolgáltatását Lengyelországban. Jelenleg a három nagy szolgáltató közül az Orange a legnagyobb lengyel mobilcég, a Centertel stratégiai befektetője, míg a Vodafone állítólag hamarosan növeli 19,6 százalékos részesedését a második legnagyobb mobilcégben, a Polkomtelben. A 38 millió lakosával a térség legnépesebb országában mindössze 30 százalékos az elterjedtség, így ez igazi csatatere lesz a nagy cégeknek (Csehországban és Magyarországon az arány ennek több mint kétszerese).
B. P. A.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet