BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kint van a vízből az európai mobiltávközlési szektor?

A brit mmO2 Plc első félévi eredményei megerősítik, hogy az európai mobilszolgáltatók kilábalóban vannak az ínséges időszakból és részvényeseik reménykedhetnek az árfolyamok emelkedésében. Az ötödik legnagyobb európai mobilcég közel megháromszorozta EBITDA-eredményét.

2002. november 19. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az ötödik legnagyobb európai mobilcég, a brit mmO2 részvényeinek árfolyama 3,9 százalékkal, a telekomszektor áprilisi tőzsdei összeomlása óta a legmagasabb szintre emelkedett első félévi eredményei alapján. Az előfizetői bázisnak a korábbi éveknél lassabb növekedése ellenére egyre inkább biztosnak tűnik, hogy a vezető európai mobilszolgáltatók képesek az árbevételüket két számjegyű mértékben növelni, noha sokan már leírták a szektort a 3G-koncessziókra kifizetett hatalmas összegek miatt felduzzadt adósságállománya miatt - véli a Daiwa Securities elemzője. Szerinte az érintetteknek az elsősorban Európára koncentráló stratégiája bevált, amit a tőzsdei befektetők is kénytelenek tudomásul venni. A legnagyobb európai mobilszolgáltató, és így a szektor többi szereplőjének megítélésében kulcsszerepet játszó ugyancsak brit Vodafone Group Plc árfolyama közel húsz százalékot emelkedett azóta, hogy a múlt héten kitűnő számokkal, valamint magabiztosságot sugárzó prognózissal rukkolt elő.
Az mmO2 üzleti évének szeptemberrel zárult első félévében 378 millió fontos (592 millió euró) EBITDA-eredményt ért el, így a szektorban irányadó szám közel háromszorosára emelkedett az egy évvel korábbi 135 millió fontról. A Németországban, Hollandiában és Írországban is szolgáltató cégnél, amelyet a BT Group tavaly ősszel vitt tőzsdére, az árbevétel éves összevetésben 10 százalékkal, 2,34 milliárd fontra, a felhasználók száma a hat hónap alatt 8,9 százalékkal, 18,3 millióra, az ügyfelenkénti átlagos bevétel (ARPU) 3 százalékkal, 277 fontra nőtt. Az ARPU a szektorban a kilencvenes években folyamatosan csökkent, azzal párhuzamosan, hogy a mobiltelefon költséges mulatságból mindennapi használati tárggyá vált, de mióta a cégek új szolgáltatásokkal tudják nagyobb kiadásokra bírni ügyfeleiket, a tendencia megfordult. A Microsoft mindent kész megtenni ennek érdekében: tegnap 13 újabb európai mobilcéggel írt alá szerződést, amelynek értelmében biztosítja a Hotmail és a Messenger szolgáltatást. A világ legnagyobb szoftvercége így már 20 európai mobilszolgáltató mintegy 56 millió felhasználóját éri majd el az e-maillel és az azonnali üzenettel.
(NAPI)

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet