A nyugat-európai mobilszolgáltató szektor előfizetői száma növekedésének stagnálásával egyértelművé vált nehézségei után sok elemzőben kétségek ébredtek, hogy a távközlés e szegmense mennyire képes profittermelő képességét folyamatosan bővíteni. A Vodafone most közzétett eredményei azt mutatják, hogy az egyebek között a 3G-koncessziók magas vételára és az ezzel párhuzamosan gyorsan emelkedő adósságok ellenére a szektorban még bőven van növekedési potenciál, hiszen a csoport EBITDA-eredménye legalább tíz százalékkal felülmúlta a piaci várakozást. Emellett a Vodafone árfolyama is tükrözi, hogy a befektetők a távközlési szektor lejtmenete közepette még mindig többre tartják a legnagyobb európai mobilcég stratégiáját, mint a riválisokéit - írta a Dow Jones.
A Vodafone éves összevetésben kevesebb mint felére csökkentette nettó veszteségét és a szektorban irányadó EBITDA-eredményét 30 százalékkal, 3,2 milliárd fontra (5,02 milliárd euró) növelte üzleti évének szeptemberrel zárult első hat hónapjában. Az árbevétel az akvizícióknak köszönhetően kétharmadával ugrott meg, így e tekintetben a Vodafone megelőzte legfőbb riválisát, a japán DoCoMót - mutatott rá a Bloomberg.
Chris Gent vezérigazgató - akinek irányítása alatt a csoport több mint 200 milliárd dollárt költött felvásárlásokra, és most akár az egész francia Vivendi-birodalmat megvenné annak mobilcége miatt - elégedetten nyilatkozott: a félév kitűnően alakult és az előrejelzésekben várt éves eredmények túlteljesítését vetíti előre. Gent a felhasználók jelenleg 107,5 milliós számának 10 százalékos, az árbevételnek pedig két számjegyű növekedését prognosztizálja. Az optimizmus jegyében a csoport az utóbbi években megszokott duplájával, 10 százalékkal, 0,7946 pennyre növelte időközi osztalékát, és egyúttal azt is sugallta, hogy esetleg sajátrészvény-vásárlásba kezd. A kedvező hírek özöne után a befektetők siettek bevásárolni: a részvény árfolyama tegnap délelőtt 10,4 százalékkal, 108,5 pennyre emelkedett.
B. P. A.
