Az adófizetési kötelezettségek és a jelentős átalakítási költségek miatt a harmadik negyedévben meglepetésre 1,05 milliárd korona (1 euró=7,4 korona) nettó veszteséget volt kénytelen elkönyvelni a vezető norvég távközlési csoport, a Telenor ASA. A piac az egy évvel ezelőtti szinttől csak kismértékben elmaradó, 709 millió norvég korona nettó nyereséget várt, bár nagy volt a bizonytalanság az egyszeri tételek könyvelését illetően. Az árbevétel 20 százalékkal, 12,209 milliárd koronára ugrott meg, ami ugyancsak elmaradt a 12,8 milliárd koronás várakozástól. A távközlési szektorban irányadónak tekintett egyszeri tételek nélküli EBITDA ezzel szemben 53 százalékkal, 3,891 milliárd koronára nőtt, felülmúlva a Dow Jones 3,51 milliárd koronás elemzői konszenzusát. A Telenor az év egészére legalább 14 milliárd korona egyszeri tételek nélküli EBITDA-t vár.
Az eredmények bejelentése nyomán tegnap 4 százalékot esett a Magyarországon a Pannon GSM Rt. tulajdonosaként jelen lévő vállalat részvényeinek árfolyama az oslói tőzsdén. A befektetőket a Reuters által idézett elemzők szerint a következő években várható újabb egyszeri kiadások, a létszámleépítések és nem utolsósorban a mobilrészleg eredmény-előrejelzésének valószínű visszafogása bátortalanította el. A mobilrészleg eredményei egyelőre mindazonáltal nem adnak okot aggodalomra, sőt az üzletág jelenleg inkább a csoport fejőstehenének tűnik. A mobilüzletág árbevétele a negyedévben 60 százalékkal, 5,61 milliárd koronára emelkedett, elsősorban a Pannon, a malajziai DIGI.Com és az ukrán Kiyvstar eredményeinek konszolidálása következtében. Az üzletág EBITDA-haszonkulcsa 36,6-ról 39,6 százalékra javult. A hagyományos, vezetékes szolgáltatás árbevétele ugyanakkor mindössze 1 százalékkal nőtt.
B. P. A.
