Thierry Bretont, a Thomson Multimedia eddigi vezetőjét nevezte ki a francia kormány tegnap az 55 százalékos állami tulajdonban lévő France Télécom SA elnökévé a szeptember közepén lemondott Michel Bon helyére. Vélhetőleg azért esett Bretonra a választás, mert előbb a Bull SA számítógépgyárat, majd az elmúlt öt évben a világ negyedik legnagyobb fogyasztói elektronikai cégét, a Thomsont sikerült a tönk széléről visszahoznia, s most hasonló mentőakciót várnak tőle. Bon azután mondott le, hogy kiderült: a távközlési cég a francia vállalattörténet legnagyobb, 12,2 milliárd eurós veszteségével zárta az első félévet, miután adósságállománya az agresszív terjeszkedés következtében 70 milliárd euróra duzzadt. Az FT 21 tagú igazgatótanácsának a kormány által delegált 11 tagja közül ötöt leváltottak.
Breton kinevezése után közölte: a kormány biztosította, hogy minden szükséges segítséget megad a vállalat problémáinak megoldásához. Ugyanakkor elmondta azt is, hogy két hónapra van szüksége a társaság átvilágításához és új stratégiájának kidolgozásához. Bár az elemzők szerint ez túl hosszú idő, miután az FT számára létfontosságú, hogy minél előbb helyreállítsa a befektetők bizalmát, az árfolyam, amely 2000 márciusa óta 97 százalékot süllyedt, néhány óra alatt 6,1 százalékkal emelkedett.
A Thomson új vezérigazgatója Charles Dehelly, elnöke Frank Dangeard lett - mindketten Breton helyettesei voltak eddig.
B. T. J.
