Az Elektrim SA bejelentette, hogy a BRE Bank közvetítésével júliusban nagy nehezen összehozott adósságtörlesztési tervet sem tudja végrehajtani. A megállapodás értelmében - amelyet a Dow Jones szerint ma kellett volna aláírni - a 480 millió euró összegű kötvényadósságból 100 milliót szeptemberben, 100 milliót decemberben, a többit 2004-ig további részletekben kellett volna visszafizetnie. A cégnek azonban nem sikerült a várt összegű ajánlatot sem kapnia azokra a vagyonelemeire, amelyek értékesítéséből a törlesztést megkezdhette volna. A kötvénytulajdonosok felháborodottan reagáltak a hírre és közölték, hogy nem hajlandók újratárgyalni a megállapodást. A lengyel gazdaság egykori zászlóshajója korábban az energetikától a távközlésig terjedő skálán működött, de nem sokkal a távközlési szektor világméretű válságának kitörése előtt ez utóbbi területre helyezte át tevékenységének súlypontját.
Maciej Radziwill, az Elektrim elnöke úgy nyilatkozott, hogy csak két lehetőség van: vagy elengedik a hitelezők legalább az adósság egy részét, vagy kénytelenek csődöt jelenteni. Ez utóbbi esetben azonban sokkal rosszabbul járnak a kötvénytulajdonosok. Egyúttal közölte, hogy kész felajánlani lemondását, ha ez elősegíti a megállapodás létrejöttét. A fenti kijelentés az elnök egyik beosztottja szerint konkrétan azt jelenti, hogy csőd esetén a hitelezők nem juthatnak hozzá a társaság vagyonának két messze legnagyobb eleméhez, a legnagyobb kelet-európai mobilcégben, a PTC-ben levő közvetett 24 százalékos tulajdonrészhez, és a második legnagyobb lengyel erőműben, a ZE Patnów Adamow Koninban (PAK) birtokolt 38,5 százalékos érdekeltséghez, mivel mindkettő per tárgyát képezi.
Az Elektrim piaci értéke a két évvel ezelőtti 1,5 milliárd dolláros csúcsról mára 50 millióra zuhant - emlékeztetett a Reuters, a Bloomberg számításai szerint az elmúlt 12 hónap alatt a társaság részvényei értékük 93 százalékát vesztették el. A legújabb hír hatására az árfolyam tegnap 39 százalékkal esett.
B. T. J.
