BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ismét fizetésképtelenné válhat az Elektrim

Az Elektrim, amely néhány hónappal ezelőtt még Lengyelország bankszférán kívüli gazdaságának legnagyobb vállalata volt, bejelentette, hogy nem tudja teljesíteni a hitelezőkkel júliusban kötött megállapodását sem, s ha azok nem hajlandók újabb haladékot adni, kénytelen lesz csődöt jelenteni.

2002. szeptember 3. kedd, 11:46

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Elektrim SA bejelentette, hogy a BRE Bank közvetítésével júliusban nagy nehezen összehozott adósságtörlesztési tervet sem tudja végrehajtani. A megállapodás értelmében - amelyet a Dow Jones szerint ma kellett volna aláírni - a 480 millió euró összegű kötvényadósságból 100 milliót szeptemberben, 100 milliót decemberben, a többit 2004-ig további részletekben kellett volna visszafizetnie. A cégnek azonban nem sikerült a várt összegű ajánlatot sem kapnia azokra a vagyonelemeire, amelyek értékesítéséből a törlesztést megkezdhette volna. A kötvénytulajdonosok felháborodottan reagáltak a hírre és közölték, hogy nem hajlandók újratárgyalni a megállapodást. A lengyel gazdaság egykori zászlóshajója korábban az energetikától a távközlésig terjedő skálán működött, de nem sokkal a távközlési szektor világméretű válságának kitörése előtt ez utóbbi területre helyezte át tevékenységének súlypontját.
Maciej Radziwill, az Elektrim elnöke úgy nyilatkozott, hogy csak két lehetőség van: vagy elengedik a hitelezők legalább az adósság egy részét, vagy kénytelenek csődöt jelenteni. Ez utóbbi esetben azonban sokkal rosszabbul járnak a kötvénytulajdonosok. Egyúttal közölte, hogy kész felajánlani lemondását, ha ez elősegíti a megállapodás létrejöttét. A fenti kijelentés az elnök egyik beosztottja szerint konkrétan azt jelenti, hogy csőd esetén a hitelezők nem juthatnak hozzá a társaság vagyonának két messze legnagyobb eleméhez, a legnagyobb kelet-európai mobilcégben, a PTC-ben levő közvetett 24 százalékos tulajdonrészhez, és a második legnagyobb lengyel erőműben, a ZE Patnów Adamow Koninban (PAK) birtokolt 38,5 százalékos érdekeltséghez, mivel mindkettő per tárgyát képezi.
Az Elektrim piaci értéke a két évvel ezelőtti 1,5 milliárd dolláros csúcsról mára 50 millióra zuhant - emlékeztetett a Reuters, a Bloomberg számításai szerint az elmúlt 12 hónap alatt a társaság részvényei értékük 93 százalékát vesztették el. A legújabb hír hatására az árfolyam tegnap 39 százalékkal esett.
B. T. J.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet