Dél-Korea legnagyobb autógyártója, a Hyundai Motor Co. elsősorban az exportra építi fel növekedési stratégiáját, amit e téren elért sikerei mellett elsősorban az indokol, hogy az adószabályozás tervezett kedvezőtlen változása várhatóan csökkenti a belső keresletet. A Bloomberg idézte Jake Jangot, a cég egyik nemzetközi marketingigazgatóját, aki elmondta: jövőre az Egyesült Államokban 8, Európában 7 százalékos forgalomnövekedést várnak, főleg a Santa Fe hobbiterepjárónak és az új Getz szubkompakt modellnek köszönhetően.
A 10 százalékban a DaimlerChrysler AG tulajdonában levő koreai vállalat azzal ért el tavaly jelentős sikereket e két megcélzott piacon, hogy a vetélytársaknál olcsóbban és hosszabb garanciával kínált vonzó modelleket. A külföld felé fordulást a 2004-re tervezett dél-koreai adóváltozások mellett a hazai verseny kiéleződése is indokolja. Ezt csak fokozhatja, hogy a General Motors feltámasztja a Hyundai régi vetélytársát, az egykor második legnagyobb autógyárat, a csődbe ment Daewoot, amelynek legkorszerűbb üzemeit vette meg, s hogy az ugyancsak tönkrement Samsung, amely a Renault-é lett, új modellel áll elő. A Hyundai számításai szerint idén mintegy 800 ezer személyautót ad el a hazai piacon, de jövőre ennek csökkenésére számít. Az Egyesült Államokban a 2003-ra tervezett 370 ezerről 400 ezer fölé, Európában 280 ezerről több mint 300 ezerre akarják növelni az eladott autók számát.
(NAPI)
