BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Minden rekordot megdöntött a Vodafone vesztesége

A Vodafone Group Plc az európai vállalati történelemben példa nélküli nettó veszteséget könyvelt el a márciussal zárult üzleti évében, a befektetők azonban ennél is rosszabb eredményre számítottak, így megugrott, később azonban visszaesett a részvény árfolyama. A csoport a folyó üzleti évben az árbevétel két számjegyű növekedését várja.

2002. május 28. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A legnagyobb európai mobilszolgáltató, a brit Vodafone nettó vesztesége a márciusban véget ért üzleti évben az egy évvel korábbi 9,9 milliárd fontról 16,2 milliárd fontra (25,6 milliárd euró) ugrott, mert a csoport 6 milliárd fontot írt le a mobilszolgáltatáson kívüli - elsősorban vezetékes - érdekeltségeinek értékvesztése miatt. Ilyen nagy éves nettó veszteségre az európai vállalati történelemben eddig nem volt példa. Az árbevétel 52 százalékkal, 22,8 milliárd fontra, az üzemi nyereség 35 százalékkal, 7,04 milliárd fontra, az EBITDA-eredmény pedig 44 százalékkal, 10 milliárd fontra nőtt. A Reuters elemzői konszenzusa 22,5 milliárdos árbevételt valószínűsített, míg az EBITDA-előrejelzések 7,4-10 milliárd fontról szóltak. A 28 országban jelen lévő csoport 22 százalékkal, 101 millióra növelte előfizetőinek számát. A Vodafone piaci értéke az év eleje óta egyharmadával, 77 milliárd fontra csökkent, a nettó adósságállománya 12 milliárd font.
A Vodafone-részvény május elején, a németországi és olaszországi részlegek profitfigyelmeztetései nyomán 92,5 pennys történelmi mélyponton forgott; az eredmények közzététele után azonnali reakcióként több mint 8 százalékkal, 113,75 pennyre szaladt fel az árfolyam, később azonban megfordult a trend. A kezdeti emelkedést az elemzők a várakozást meghaladó árbevétel, az impozáns EBITDA-növekedés és a viszonylag kis értékvesztési leírás által kiváltott euforikus hangulattal magyaráznak. Ugyanakkor emlékeztettek arra, hogy a csoport nem követte a nagy európai távközlési vállalatok példáját: mobilérdekeltségeinek értékvesztését nem állította be a mérlegbe. Ha ezt megtette volna, akár 25-70 milliárd fontot is kénytelen lett volna leírni, főként a német Mannesmann két évvel ezelőtti felvásárlása miatt. Chris Gent, a Vodafone vezérigazgatója szerint azért nem volt szükség most az utóbbi két évben mintegy 200 milliárd dollárért világszerte összevásárolt mobilérdekeltségek értékének leírására, mert a csoport továbbra is azt várja, hogy ezek számottevően hozzájárulnak az árbevétel és a nyereség növekedéséhez. A Vodafone idén az árbevétel két számjegyű és az előfizetők számának valamivel 10 százalék alatti bővülésére számít.
B. P. A.

Barabás János T.
Barabás János T.
Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet