A Royal Dutch/Shell Group nettó nyeresége 42 százalékkal, 2,26 milliárd dollárra esett az idei első negyedévben, főként a kőolaj és a földgáz árának csökkenése miatt, de az eredmény így is kedvezőbb, mint amire az elemzők számítottak és jobb a nagy vetélytársakénál: az Exxon Mobil nettó nyeresége 58, a British Petrolé (BP) 57 százalékkal esett. A vártnál nagyobb nyereséget a szakértők annak tulajdonítják, hogy Európa legnagyobb olajvállalata kevésbé függ az Egyesült Államokban végzett olajfinomítástól, amelynek profitrátája a legnagyobbat esett. A londoni tőzsdén a részvények árfolyama 3,6 százalékkal ugrott meg az adatok közzététele nyomán, ilyen mértékű emelkedésre január óta nem volt példa. A vártnál kedvezőbb eredmény mellett az is befolyásolta a piacok pozitív ítéletét, hogy az iparági trenddel ellentétben az előző három hónaphoz képest emelkedett a nyereség és 1 százalékkal nőtt a termelés is.
Az elmúlt időszakban a Shell lett a legnagyobb benzinkút-tulajdonos az USA-ban, 22 ezer töltőállomással, miután Szaúd-Arábiával összefogva megvette a Texaco Inc. hálózatát. Emellett, mint Judy Boynton, a cég pénzügyi igazgatója a Reutersnak elmondta, felvásárlásokkal akarják növelni gázkészleteiket az Egyesült Államokban.
B. T. J.
