A varsói gazdasági minisztérium válságstábot hozott létre, hogy segítsen kidolgozni a második legnagyobb lengyel autógyár, a Daewoo-FSO megmentésének tervét. A munkacsoport az illetékes minisztériumok, a Daewoo és a gyárnak hitelező bankok képviselőiből áll. A csődbe ment dél-koreai Daewoo Motor egykori európai zászlóshajójának sorsa továbbra is bizonytalan; a cég a múlt hónapban hat lengyel hitelezőjével olyan megállapodást kötött, amely december közepéig ad haladékot 591 millió zlotys (145 millió dollár) adósságának törlesztésére. A lengyel hitelezők a tegnapi válságtanácskozás után jelezték, hogy ha a kormány és a gyár kidolgoz valamilyen tervet az üzem jövőjére, hajlandók lesznek újabb haladékot adni. A helyzet azért vált kritikussá, mert az előző kormány hitt a dél-koreai anyavállalat, a Daewoo Motor ígéretében, hogy nem hagyja veszni a lengyelországi üzemet, később pedig abban, hogy a General Motors az anyavállalattal együtt az FSO-t is megveszi. Az amerikai autógyár azonban végül nem tartott igényt a cégre.
Mivel eddig egyetlen szakmai befektető, vagyis autógyár sem érdeklődött a „nagy Polski Fiatok” egykori gyárának megvétele iránt, a Reuters szerint elképzelhető, hogy a lengyel kormány most pénzügyi befektetőt keres. Jacek Piechota gazdasági miniszter a Gazeta Wyborcza című lapnak úgy nyilatkozott, hogy az állam nem engedheti meg magának a gyár adósságainak megvásárlását, s a Daewoo-FSO visszaállamosítása is kizárt. A vállalat vesztesége tavaly meghaladta a 2 milliárd zlotyt (492 millió dollár), és a lengyel bankhiteleken kívül mintegy 700 millió dollárral tartozik az anyavállalatának is. A Daewoo második legnagyobb lengyelországi befektetése, a kisteherautókat gyártó lublini Daewoo Motor Polska a múlt hónapban ment csődbe.
B. T. J.
