A német BASF AG üzemi nyeresége a harmadik negyedévben éves összevetésben 51,7 százalékkal, 328 millió euróra esett, miközben árbevétele 21,7 százalékkal, 7,199 milliárd euróra csökkent. A legnagyobb európai vegyipari csoport a kiábrándító eredmények közzétételével egyidejűleg figyelmeztetett, hogy a világgazdaság lefékeződése következtében a negyedik negyedévet várhatóan az előzőnél is gyengébb eredményekkel fogja zárni. A Reuters által megkérdezett elemzők kedvezőbb adatokra: 418 millió eurós üzemi nyereségre és 7,570 milliárd körüli árbevételre számítottak. A befektetőket a cégvezetés már a múlt hónapban figyelmeztette, hogy a 2000-2002-es időszakra korábban előirányzott 10 százalékos üzemi nyereségnövekedési előirányzatot idén nem tudja teljesíteni, sőt visszaesésre lehet számítani. Bár tegnap már az is nyilvánvalóvá vált, hogy e visszaesés jelentős mértékűnek ígérkezik, a közlemény szerint a folyamatban lévő átalakítások hatására a cég máris kiváló pozíciókkal rendelkezik a hosszú távú profitnöveléshez. A BASF idén összesen 850 millió eurót költ a termelési szerkezetének átalakítására.
Az egyes üzletágak közül a leggyengébb teljesítményt az előzetes várakozásoknak megfelelően a műanyag- és műszálgyártó divízió nyújtotta: az üzemi nyereség az első félévi 64 százalékos visszaesést követően a harmadik negyedévben már 91 százalékot zuhant. Az eredményt a legtöbb ágazatban alapanyagként felhasznált nyersanyagok, elsősorban a nyersolaj és a földgáz drágulása is lerontotta, ugyanakkor a BASF saját olaj- és gázipari részlegének üzemi nyeresége 7,3 százalékkal, 331 millió euróra gyengült.
G. S.
