BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rekordfélévet zárt a Toyota

A Toyota Motor rekordszintű első féléves eredményt jelentett be, a folyó üzleti év pedig a japán ipartörténetben példa nélküli, ezer- milliárd jenes üzemi nyereséget is hozhat. Kedvező üzletmenetről számolt be a Nissan Motor és a BMW is az elmúlt időszakra.

2001. november 8. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A világ harmadik legnagyobb autógyára, a Toyota Motor Corp. üzemi eredménye az üzleti év szeptember végén zárt első felében 35 százalékkal, 506,58 milliárd jenre (4,19 milliárd dollárra) emelkedett. A vezető japán autóipari cég adózott nyeresége éves összevetésben 82 százalékkal, 291,11 milliárd jenre (1 dollár=121,01 jen) szökött fel - jelentette a Reuters. A megfigyelők szerint megalapozott a cég előrejelzése, miszerint a folyó üzleti év a Toyota számára - a japán cégtörténetben elsőként - rekordszintű, ezermilliárd jenre rúgó profitot hozhat.
Az eladási volumen 1,4 százalékkal, 2,69 millióra nőtt; az éves előirányzatot a cégvezetés a tavalyi 5,52 millióról, illetve a májusban kitűzött 5,59 millióról 5,85 millió gépkocsira emelte. Ebből az exportértékesítést a tavalyi 1,58 millióval szemben 1,68 millióra tervezik növelni. A Toyota európai üzletága azonban továbbra is gyengélkedik: az első félév 5,2 milliárd jenes üzemi veszteséget eredményezett és a jövedelmezőség helyreállítására a cégvezetés szerint legkorábban csak a 2003-ban induló üzleti évben lehet számítani.
Japán harmadik legnagyobb autógyára, a Nissan Motor Co. az első félévben 39 százalékkal, 187 milliárd jenre (1,54 milliárd dollárra) növelte üzemi nyereségét; az elemzők csak 164 milliárd jen körüli szintre számítottak. A nettó profit 34 százalékkal, 230 milliárd jenre nőtt. Az eredmény javulása főként az erősödő belföldi keresletnek köszönhető; a globális értékesítés 3,8 százalékkal, 1,286 millió járműre csökkent. Az árbevétel ennek ellenére megegyezik az egy évvel korábbi 3000 milliárd jennel.
Fő versenytársaihoz viszonyítva a Bayerische Motoren Werke AG (BMW) is sikeres időszakot tudhat maga mögött: a cég adózás előtti eredménye a harmadik negyedévben éves összevetésben csak 4,9 százalékkal csökkent, 567 millió euróra, ami jóval kedvezőbb a Reuters által megkérdezett elemzők 474 millió eurós prognózisánál. A bajor autógyár vezetése már korábban jelezte, hogy az új Mini modellre és a 7-es széria felfrissítésére fordított beruházások negatív hatással lesznek az eredményre. A beszámolási időszakban a csoport árbevétele 9,8 százalékkal, 8,196 milliárd euróra emelkedett, ám az adózott nyereség 29 százalékkal, 315 millió euróra csökkent. A közlemény szerint a cégvezetés továbbra is bízik abban, hogy az idei évet a tavalyi árbevételt és nyereséget meghaladó eredménnyel zárják, az eladási volumen pedig közel 10 százalékkal növekedve túllépi a 900 ezer gépjárművet.
G. S.

Sebő Gábor
Sebő Gábor

Ez is érdekelhet