A varsói kormány új befektetőt keres a LOT SA számára, ha a csődbe jutott Swissair Group kivonul a lengyel légitársaságból - közölte Jan Szczesny, a kincstárügyi minisztérium illetékes osztályvezető-helyettese. A Swissair anyavállalata az 1999-es privatizációkor 10 százalékos tulajdonrészt szerzett, ezt azután tőkeemeléssel 37,6 százalékra növelte; az állami hányad 52 százalék, 10,4 százalék a dolgozók tulajdonában van. A svájci légitársaság csak a lengyel kormány engedélyével válhat meg tulajdonrészétől, s bár eddig nem érkezett ilyen jelzés Varsóba, elemzők biztosra veszik az eladást. Arra a kérdésre, milyen új partnerek jöhetnek szóba, Szczesny azt válaszolta, hogy Európában várhatóan csak két nagy légiforgalmi szövetség marad, a British Airways körül szerveződött Oneworld és a Lufthansa vezette Star Alliance. A brit és a német légitársaság 1999-ben egyaránt pályázott a LOT-érdekeltségre. Elemzőknek mindazonáltal kételyeik vannak afelől, hogy a légiipar jelenlegi állapotában hajlandó lesz-e bármely társaság beszállni a LOT-ba. A lengyel cég vesztesége az első félévben 251,4 millió zlotyra nőtt az egy évvel korábbi 72,4 millióról, de szóvivője szerint a társaságot nem fenyegeti csőd.
(NAPI)
