BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az Audi eladásával védheti meg magát a Volkswagen

A Volkswagen AG (VW) nem zárja ki annak lehetőségét, hogy leválassza és részben eladja az Audit, ha az EU liberalizációs lépései nyomán ellenséges felvásárlási támadás indul ellene - értesült a The Wall Street Journal.

2001. május 27. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az utóbbi évtizedekben a VW-nak nem kellett tartania attól, hogy felvásárlási célponttá válik, mert a „Volkswagen-törvénynek” nevezett német jogszabály értelmében egyetlen befektetőnek sem lehet 20 százaléknál több szavazati joga a német autógyártóban. Az EU piacainak liberalizálására törekvő brüsszeli bizottság azonban fel akarja számolni az ilyen korlátozásokat, s e hó elején közölte: megvizsgálja, hogy kötelezzék-e Németországot a Volkswagent védő előírás eltörlésére. Ez esetben a legnagyobb európai autógyártónak számító VW komoly felvásárlási kísérletekkel számolhat a jelentőségéhez képest viszonylag alacsony részvényárai miatt; elemzők szerint főleg olyan ázsiai vagy amerikai gyártók vehetik célba, amelyek európai pozícióikat szeretnék erősíteni. Egy forrás név szerint is megemlítette a Ford Motor Co.-t, de az egyesült államokbeli autógyártó illetékesei cáfolták, hogy ilyesmire készülnének.
A VW papírjai az elmúlt 12 hónapban ugyan majdnem 40 százalékkal, 60 euróra drágultak, ám piaci kapitalizációja még így is lényegesen elmarad vetélytársaiétól, nem éri el még a nála ötször kevesebb járművet előállító BMW-ét sem. Az árfolyam feltornázása érdekében a Volkswagen elnöke, Ferdinand Piech arra is kész, hogy piacra dobja a csoport árbevételének és működési nyereségének mintegy negyedét adó Audi egy részét - írta a The Wall Street Journal egy Piechhez közel álló forrásra hivatkozva. A felső kategóriás márka leválasztását ellenlépésként dobhatják be egy esetleges felvásárlási kísérletkor, sőt akár már előtte is; elemzők szerint a VW ugyanakkor megtartaná magának az Audi ellenőrzőpakettjét.
Egyes elemzők kétlik, hogy ez lenne a legjobb módszer a védekezésre, hiszen a felvásárlás kivédhető tőkeemeléssel vagy részvény-visszavásárlással - tavaly már a papírjai 10 százalékát megvette a VW - és szóba jöhet egy részvénycserével párosuló stratégiai szövetség kötése is. A VW legnagyobb tulajdonosa egyébként jelenleg Alsó-Szászország tartomány, amely sokkal inkább a munkahelyek megőrzésében érdekelt, mint a profit maximalizálásában.
(NAPI)

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet