A KPN árbevétele mintegy 20 százalékkal nőtt az első negyedévben - mindenekelőtt a KPN Mobile mobilszolgáltatónak köszönhetően -, de az EBITDA valószínűleg elmarad az egy évvel korábbi szinttől, főleg a Németországban, illetve a belföldi vezetékes szolgáltatásokban tapasztalható árverseny, valamint a kiadásokkal is járó költségcsökkentési program miatt. Az év egészére az értékesítés 10-15 százalékos, az EBITDA 5 százalékos növekedésével számolnak - áll a vállalat közleményében, amely előzetes adatokat tartalmaz az első negyedévre (a részletes mérleget június elsején teszik közzé). Az EBITDA-adatba nem számolták bele a nem fő profilba tartozó részesedések esetleges értékesítését, amire a KPN adósságainak csökkentése végett lenne szükség. A KPN tavaly négyszeresére, 21,9 milliárd euróra növelte adósságállományát, részben a UMTS-koncessziók költségei miatt - írta a Bloomberg -, s egyszeri tételek nélkül számolva 626 millió euró veszteséggel zárta az évet.
A holland vállalat márciusban bejelentette, hogy adósságai lefaragása érdekében túlad a csehországi, illetve a magyarországi távközlési vállalatokban lévő részesedésein - emlékeztet a The Wall Street Journal Europe -, ez azonban a vártnál nehezebben megy. A Cesky Telecom (CT) AS-ben lévő 20,3 százalékos tulajdonrész egyetlen vevőjelöltje a cseh kormány, amely nem kapkod a cég után, és a lelassult tárgyalások nyomán a holland cég valószínűleg csak 500-700 millió eurót kaphat a CT-részesedésért.
Magyarországon a KPN a Pannon GSM-ben lévő, 600 millió euróra becsült 44,7 százalékos és a PanTel Rt.-ben lévő 75,2 százalékos részesedését akarja eladni; az újság által idézett elemzők értesülései szerint a KPN többekkel is tárgyal a Pannon GSM-részesedésről, a PanTelért viszont nem sokan jelentkeztek.
(NAPI)
