BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bajnai szerint ez a legjobb megoldás

A képviselők 204 igen szavazattal, nem szavazat nélkül elfogadták a bizalmatlansági indítványt, és megszavazták Bajnai Gordont miniszterelnöknek, aki hivatalosan is letette a miniszterelnöki esküt.

2009. április 14. kedd, 14:26

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A lehető leggyorsabban a konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal lehet leküzdeni a politikai válságot - kezdte Bajnai Gordon, akkor még csak miniszterelnök-jelölt a javaslatról szóló felszólalását. Bizalomra lesz szükség, a kormány hátsó szándék nélkül végzi majd a dolgát - mondta. Nincsenek politikai ambícióim, egy év múlva senkinek sem kívánok a vetélytársa lenni - tette hozzá.

Bizalom kell a lakosságtól is, vagyis nem kell szeretni majd a programot, de azt látni kell, hogy nincs más megoldás. Bajnai leszögezte: lehet kezelni a válságot egy programmal, lehet annak felpuhított verziójával, ám abban nem kívánna partner lenni. A válságkezelő kormány addig jobb megoldás lesz, mint az előrehozott választás, amíg megkapja a parlamenti többséget.

Jobbak lennének a válságkezelés esélyei, ha nemcsak a szocialisták és a liberálisok támogatnák az erre vonatkozó programot - hangsúlyozta Bajnai. Legalább a válság idejére össze lehet fogni, erre már volt példa - tette hozzá, mire zúgolódni kezdett az eddig néma csendben ülő Fidesz frakció.

Az emberek nem konstruktív bizalmatlansági indítványt, vagy előrehozott választást akarnak, hanem megoldást. "Nem a hatalmat, hanem a munkahelyeket szeretném megőrizni." Az ellenzéki pártok vezetőinek írt levelekre adott válaszok csalódást okoztak Bajnai számára - az MDF-et leszámítva, mert Dávid Ibolya hajlandó volt tárgyalásokat kezdeni az új kormánnyal. "Nincs az a személyemet érő támadás - tette hozzá Bajnai -, amely bezárná az ajtómat bárki előtt, mert a személyem sokadrangú, az első az ország."

Gyorsabb tempót diktálok majd, mint az szokás - mondta, hozzátéve: már a héten megtartja a kormány az alakuló ülését, és azt ismertetni is fogja a nyilvánossággal. Bajnai szerint először a bizalmat kell helyreállítani, ezt követően lehet a lecsökkent versenyképesség és a bevételekhez képest magasabb kiadások válság által csak súlyosbított kérdéseivel foglalkozni.

"Egy év, egy kormány, egy forint" - mondta, egyfajta jelmondatként Bajnai. Gráf, Hiller, Draskovits, Szekeres marad a régi gárdából - kezdte sorolni az új kormány tervezett minisztereit, hozzátéve, hogy Veres János munkája megkérdőjelezhetetlen, ám az új pénzügyminiszter Oszkó Péter, a Deloitte vezérigazgatója lesz. A fejlesztési és gazdasági miniszter Vahl Tamás, a NavnGo elnöke lesz. A közösségi közlekedésért és energetikáért Hónig Péter felel majd, a szociális miniszter Herczog László lesz, aki időtlen idők óta államtitkár volt a szociális és munkaügyi minisztériumban.

A külügyminiszteri posztot pedig Göncz Kinga helyett Balázs Péter, volt uniós biztos tölti be. Az önkormányzati reform megindításáért Varga Zoltán felel majd. A Miniszterelnöki Hivatal lesz a válságkezelés központja, melynek minisztere Molnár Csaba, közlekedési miniszter lesz. Kiss Péter és Ficsor Ádám tárca nélküli miniszteri megbízatást kapnak. A k+f minisztérium amely tavaly májusban alakult, megszűnik, és a gazdasági minisztériumba integrálódik. Minden miniszter írásba adja, hogy jövőre nem kíván tovább politizálni. A kormány vezetők 15 százalékkal kevesebb fizetést kapnak majd, Bajnai pedig egy forintot, az állami cégek vetőinek is kevesebb fizetés jár majd - tette hozzá.

A válságkezelő programból eddig a keserű pirula vált ismertté. A válságkelés programja ennél több, de az eddig nem ismertek sem lesznek "cukormáz a keserű pirulákon." Ez a program küzdelmes lesz, de meglesz az eredménye. További munkahelyek szűnhetnek meg, de az a kérdés, hogy ezt követően Mexikóba, Szlovákiába vagy Magyarországra jönnek vissza a vállalatok.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet