Karácsony Gergely, a Medián vezető kutatója szerint három új sajátosság figyelhető meg. Az első, hogy 2002-höz képest a győztes koalíció 9 százalékkal kapott többet, amely meglehetősen alacsony érték. A második, hogy az MSZP csak kettő százalékkal kapott többet 2002-höz képest. A harmadik, hogy bár 16 év óta folyamatos koncentráció figyelhető meg a pártrendszerben, 2002-höz képest nem volt ebben a tekintetben jelentős változás. Karácsony Gergely kiemelte, hogy a gazdasági helyzet értékelése pártpreferencia-függő. Vagyis: a biztos szavazók pártpreferenciájuknak megfelelően értékelik a gazdasági helyzetet.
A kutató szerint az MDF és az SZDSZ 2006-os sikere többek között két tényezőnek köszönhető. Egyik a taktikai szavazás jelensége, hogy a pártkoncentráció ellenhatásaként a szavazók a kis pártokat is bejuttatták a Parlamentbe. Az SZDSZ esetében ez instrumentális taktikai szavazás volt a kutató hipotézise szerint - melynek során akik a liberális pártra voksoltak, azok Orbán Viktor ellen szavaztak.
Az MDF esetében úgynevezett expresszív szavazás figyelhető meg. Ez annyit jelentett, hogy a választók a nagy pártok ellen szavaztak. A Fidesz 3 százalékkal kapott többet Budapesten, az MSZP-re pedig 6 százalékkal több nyugdíjas szavazott, mint 2002-ben.
A kutató következtetésként elmondta, hogy a mostani választások bebizonyították a jóléti politika kudarcát, vagyis a túlköltekezés ellenére az emberek nem érezték úgy, hogy jobban élnek, illetve - nem lehet szavazatokat vásárolni. A mostani választások azt is bebizonyították, hogy a Fidesz stratégiailag kudarcot vallott. A párt paternalista fordulata az elkötelezett szavazókat nem érintette, új szavazatokat viszont nem hozott.
