Nehéz dilemmára kell választ találnia a magyar választónak az október 1-jei önkormányzati választásokon. Büntesse-e meg a kormánypártokat a megszorításokért, a felsőoktatási tandíjért, a vizitdíj lehetőségének felvetéséért, az augusztus 20-ai budapesti katasztrófáért, és hozzon létre ellenzéki többségű önkormányzatokat - a legutóbbi közvélemény-kutatási eredmények szerint erre készül -, vagy ne tegyen így, jelezve, hogy áprilishoz képest nem lát megújulást az ellenzék oldalán sem.
Az előbbi döntés homlokegyenest ellentétes következményekkel járhat. Lehet, hogy a helyi pozíciókhoz jutó ellenzékiek megnyugodnának, mert végre nekik is több jut a hatalomból, és ezért együttműködnének a kormánnyal az EU-s források felhasználásában. De az is lehet, hogy - mindent tagadva - betartanának a központi hatalomnak. (Hozzá kell tenni azonban, hogy a településeken mindemellett döntő lehet a polgármester-jelöltek versenyében, hogy eddig mit tettek le az asztalra.)
Az előbbi az eltérő nézőpontok közhasznú összevegyülésével járhatna, az utóbbi az ország lebénulásához vezető patthelyzethez vezethet. Ha viszont mégsem kockáztatná meg a magyar választó, hogy szemben álló helyi és központi hatalmakat hoz létre, azaz a kormánypártok nem buknak az elmúlt három hónap miatt, akkor félő, hogy bátrabban lépnek olyan ügyekben, mint a vizitdíj, az ingatlanadó, és ki tudja, még mi.
A szocialisták és a szabad demokraták mindenesetre bizonyára azzal fognak érvelni, hogy a következő évek gyors pénzfelhasználása hatékonyabban oldható meg egyszínű országos és helyi hatalom működése mellett. Az MSZP ezért a Népszabadság értesülése szerint háromszintű kampányt indít: országjárásra indul a vezérkar, és ugyanezt teszik a párt sikeres vidéki városi, illetve fővárosi kerületi polgármesterei - ez utóbbi csapat lesz a polgármester-kommandó -, valamint zajlanak majd a helyi kampányok is. Azzal, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő gyakorlatilag második éve futó one man show-ját - amely mára leginkább a róla elnevezett csomagra emlékezteti a nagyérdeműt - igyekeznek megszüntetni, formálisan is el akarják terelni a figyelmet az elmúlt hónapok országos ügyeiről.
Nem igényel einsteini logikát annak kijelentése, hogy a Fidesz célja ennek ellenkezője. Ezt tükrözheti akár az is, hogy a Magyar Nemzet egy héttel az augusztus 20-i katasztrófa után is annak fejleményeivel foglalkozik a legnagyobb terjedelemben. A lap információi szerint a szocialisták katasztrofális vereségre számítanak az önkormányzati választásokon - az MSZP szombati kampánynyitóján elhangzott ígéretek és a jobboldal korábbi fővárosi politikai lépéseinek (a 4-es metró építésének leállítása, a Nemzeti Színház „elköltöztetése") felemlegetése szerintük ezt támasztja alá. A Népszava ezzel szemben zúgolódó fideszes politikusokat idéz, akik szerint a választások tétje Orbán Viktor pártelnökként való túlélése, amit sokan hosszabb távon rossznak tartanak, látván, hogy két egymást követő választást vesztett a vezetésével a Fidesz.
Az SZDSZ kampánynyitányában Demszky Gábor a fő szólista, s bizonyára ő játssza majd ezt a szerepet az továbbiakban is. Szombaton olyasmit tett, amit eddig még nemigen: elment a lelkes pártaktivisták részvételével tartott MSZP-s kampánynyitóra, ahol Gyurcsány Ferenccel és Molnár Gyula budapesti MSZP-főnökkel együtt szólalt fel.
Közben a Vasárnap Reggel, és ennek nyomán a Magyar Nemzet Kuncze Gábor őszi visszavonulásáról írt. Az érintett politikustól szokatlan módon kategorikusan tagadta az ATV vasárnap esti műsorában, hogy igaz volna ez az értesülés, sőt, még azt is lebegteti, hogy a párt jövő márciusi tisztújító kongresszusán újraindul az elnöki pozícióért.
Az SZDSZ egyébként, ahogy az várható volt, nem hagyja tovább szabadon táncolni Tarlós Istvánt a Fidesz, a KDNP, a Jobbik és más szervezetek által támogatott független jelöltet. Míg augusztusban csak ímmel-ámmal védekeztek a fővárosi szinten ismeretlen, s részben bizonyára emiatt már legalább egy hónapja kampányoló, Demszkyt hevesen támadó óbudai polgármester bírálatai ellen, addig a múlt hét vége óta Best of Tarlós címen honlapon gyűjtik Tarlós István „ízes" be- és kiszólásait. A Tarlós kampányfőnöke szerint a „szókimondó" és „szellemes" megjegyzések növelni fogják a főpolgármester-jelölt népszerűségét.
Az MDF Új Jobboldal című nyilatkozatát kétszázezer példányban juttatják el a választópolgárokhoz. Ez a dokumentum a pártnak a jobboldali-konzervatív politikai oldal megújulásáért teendő erőfeszítéseit tartalmazza, folytatva a már az országgyűlési választások vezérfonalául is választott stratégia végrehajtását. A párt egyébként a Magyar Nemzet értesülései szerint - szemben a fél évvel ezelőtti helyzettel - ezúttal nem kötött választási szövetséget az idősek ügyét felkaroló Tisztelet Társaságával.
