Az amerikai elnököt és feleségét szállító különrepülőgép, az Air Force One néhány perccel este 8 óra előtt landolt a Ferihegyi 2/A terminál legszélső leszállópályáján. A repülőgépből kilépő elnöki párt Göncz Kinga külügyminiszter, George H. Walker, az USA budapesti nagykövete, valamint Simonyi András, Magyarország washingtoni nagykövete üdvözölte. Az amerikai elnök kíséretében van Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter is.
1956
Az amerikai elnök - őszi belpolitikai kötelezettségei miatt - idén kívánja tiszteletét tenni az 1956-os forradalom emléke előtt, az 50. évforduló alkalmával. George W. Bush Sólyom László köztársasági elnök és Gyurcsány Ferenc, Magyarország miniszterelnöke meghívására érkezik hazánkba - írta az MTI.
Az amerikai elnök csütörtökön délelőtt kezdi meg hivatalos programját, amelynek keretében találkozik Sólyom László köztársasági elnökkel a Sándor-palotában.
Sólyom találkozik az amerikai elnökkel
Sólyom László néhány napja egy közleményt adott ki, amelyben megfogalmazta, hogy miről is kíván tárgyalni az amerikai elnökkel. A magyar köztársasági elnök a megbeszélésen eszmecserét kezdeményez a szabadság, a demokrácia és az emberi jogok terjesztésének leghatékonyabb eszközeiről. Azt kívánja megértetni az elnökkel, hogy a terrorizmus elleni harc semmilyen körülmények között nem mehet az emberi jogok érvényesítésének rovására. Az államfő érinteni kívánja a jövő generációk iránti felelősség ügyét is, amelyben a fejlett ipari országoknak - mint például USA vagy Japán - különleges lehetősége és felelőssége van. Az elnök "természetesen kitér majd a vízumkényszer ügyére is, amelyet szövetségesi kapcsolataink ma már nem indokolnak" - olvasható a Köztársasági Elnök Hivatalának honlapján.
Mutasd a bankszámládat és a füledet
Mint azt korábban megírtuk, az amerikai elnök csütörtök délután várhatóan „nagy horderejű" bejelentést fog tenni, amely érinti az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió jövőbeli viszonyát. Bush a bejelentést a Gellérthegyen található Citadellán, az 1947-ben épült Szabadság-szobor hátterében fogja megtenni, amit a CNN élőben közvetít, New York-i idő szerint valamikor reggel 9 óra körül.
Wolfgang Schüssel osztrák kancellár, az unió leköszönő elnöke vízummentességet kért az unió új tagállamainak. De vendége jelezte, nem enged az új uniós tagokkal, köztük Magyarországgal szemben fennálló vízumkötelezettségből -írta a Hír TV honlapja. Szakértők szerint ameriaki belpolitikai csatározások miatt nem valószínű, hogy az amerikai képviselőház elfogadja azt a szenátusi törvénytervezetet, amely alapján az Egyesült Államok iraki vagy afganisztáni akcióiban együttműködő közép- és kelet-európai EU-tagországok próbaidőre amerikai vízummentességet kapnának. George H. Walker, a budapesti nagykövet ugyanakkor úgy fogalmazott június 6-án, hogy „Magyarország jó irányban halad a vízummentesség felé vezető úton". „Amerikai részről is van készség az előrelépésre a vízumkérdésben, hogy belátható időn belül eredmények legyenek" - jelentette ki Göncz Kinga a kormányszóvivői tájékoztató vendégeként, George Bush amerikai elnök szerdai és csütörtöki budapesti látogatása kapcsán a Külügyminisztérium honlapjának tájékoztatása szerint.
Guantanamo
Tény, hogy az amerikai elnök budapesti látogatását nagy várakozás előzi meg Magyarországon és szerte Európában. A legnagyobb várakozás az amerikai elnök konvojának hosszán kívül a guantánamói tábor bezárásának remélt bejelentését övezi. Bush tegnap Bécsben kijelentette, hogy „legszívesebben bezárná Guantanamot". Majd hozzátette: nem mindenkit engednek vissza a hazájába, sokaknak amerikai bíróság előtt kell tisztáznia magát a feltételezett terrorizmus vádak alól. Az elnök „hidegvérű gyilkosoknak" nevezte ezeket az embereket Barroso, az EU Bizottság elnöke és Schüssel, az EU soros elnöke, osztrák kancellár társaságában mondott beszédében - írta a BBC.
Göncz Kinga szerint Magyarország a guantanamo-i fogolytábor ügyét a szövetségesi szerepvállalás keretében rendezi, EU tagállamként pedig a bécsi csúcson az emberi jogok híveinek táborát erősítette. Gönvz Kinga elmondta: várhatóan miniszterelnöki szinten nem fog felvetődni a téma. Sokkal inkább a magyar-amerikai gazdasági kapcsolatok fejlődése, az amerikai befektetések és az energiapolitikai kérdések kerülnek terítékre - írta az Index.
Az amerikai elnökkel Gyurcsány Ferenc is találkozik. A Miniszterelnöki Hivatal honlapján nincs tájékoztatás arról, hogy miről fog Gyurcsány Ferenc tárgyalni az amerikai elnökkel.
