BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem üzletelhet többet a rosszhiszemű vállalkozó?

Kénytelen visszavenni ötéves adóprogramjából a hétvégén szavazásokkal szentesítetten úja összeállt balközép kormánykoalíció, legalább két évig jegelik az adó- és járulékcsökkentést, sőt, adóemelést hajtanak végre.

2006. május 29. hétfő, 07:49

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A NAPI Gazdaság cikke

A NAPI Gazdaság korábbi információinak megfelelően a kormányprogram – a hét végén a koalícióra lépő pártok által megismert – verziója az ötéves adócsökkentési program elhalasztását tartalmazza. Az indoklás szerint az elkövetkező egy-két évben emelni kell az államháztartás bevételeit ahhoz, hogy 2008-ra megteremtődjenek a tartós egyensúly feltételei. A dokumentum szerint bizonyos területeken szükség lesz a lakosság, illetve a vállalkozások nagyobb mértékű hozzájárulására a közös teherviseléshez. (Úgy tudjuk, ennek érdekében egyebek közt felvetődött a fejlesztési adó vagy hozzájárulás gondolata is, ami azonban nem azonos a sajtóban megszellőztetett szolidaritási adóval: előbbi nagyobb mértékű és szélesebb adózói kört érintő, de csak átmeneti időre bevezetett elvonás lenne.)

A kiadások növekedési ütemének megfékezését is megemlítik a programban, de alapvetően a bevételek növekedésére helyezik a hangsúlyt. A program végrehajtása esetén az infláció étmeneti, kismértékű gyorsulása, illetve a reáljövedelmek mérsékeltebb növekedése visszafogná a belső fogyasztást, így 2007–2008-ban átmenetileg 3-4 százalék közé lassulna a bruttó hazai termék (GDP) növekedési üteme, azt követően viszont, a konszolidációs lépéseknek köszönhetően, 4-5 százalékos dinamika érhető el.
Értesüléseink szerint a kormányprogram arra alapoz, hogy Magyarország ebben a ciklusban Európa pénzügyi és logisztikai központjává válik. A dokumentum ebben a részben javarészt a Nemzeti Fejlesztési Terv korábbról ismert elemeit veszi át: például a nemzetközi vállalatok regionális üzleti szolgáltató központjainak idetelepítéséről van benne szó. A logisztikai területen stratégiai fontosságot tulajdonít a program Magyarország két, európai jelentőségű folyójának, a Dunának és a Tiszának, amelyek mentén új logisztikai bázisok jöhetnek létre.

Nem új keletű a kis- és középvállalkozások megerősítésének ötlete sem. A kormány célja a kkv-k beszállítói részesedésének növelése, a leginkább őket sújtó fizetőképtelenség ellen pedig gyorsítanák a bírósági eljárásokat a gazdasági ügyekben (lásd háttéranyagunkat), továbbá a csődtörvény módosításával ösztökélnék a hitelezőkkel való egyezség létrejöttét. A programban szerepel az is, hogy a rosszhiszemű résztvevőket eltiltanák a vállalkozási tevékenység gyakorlásától.

Az uniós fejlesztési támogatások eléréséhez normatív feltételű sajáterő-kiegészítő lehetőséget teremtenének (lásd háttéranyagunkat). Az induló vállalkozások, pályakezdők egy, a támogatást, hitelt és tőkét együttesen biztosító, komplex programcsomaggal vághatnának bele a vállalkozásukba. Az állami exporttámogatások legfontosabb kedvezményezettjei a kkv-k lesznek. Regionális tőkealap felállításáról is szó van, amely az uniós és a kormányzati források mellett magántőkét is közvetítene.

Úgy tudjuk, az APEH-tól is kért javaslatokat a kijelölt miniszterelnök, azokat el is juttatták Gyurcsány Ferencnek, de visszajelzést még nem kapott az adóhivatal. Adószakmai szempontból mindenesetre elég kicsi a valószínűsége, hogy most, év közben lépjenek hatályba az adóemelések: visszamenőlegesen nem emelhető az adóteher, ezért adókedvezmények kiiktatása az szja esetében nem működne 2006-ban, mint ahogy a kulcsok emelése a társasági adónál is csak 2007-től lenne kivitelezhető. a forgalmi adóban marad mozgástere a kormánynak, jelesül a középső, 15 százalékos áfakulcs emelésével, de a jövedéki adóval is növelhetők a bevételek.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet