BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Diszkriminatívnak találták a görög illetékeket

Az Európai Bíróság (EB) az uniós alapszerződéssel ellentétesnek talált két görög illetékszabályt. Az egyik csak az országban letelepedett személyeknek ad illetékmentességet, míg a másik az első lakást csak görög állampolgároknak teszi illetékmentessé.

2011. január 25. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Bizottság indította az eljárást az EB előtt, a kiváltó ok minden bizonnyal az volt, hogy az északibb uniós országok nyugdíjasai kifogásolták: ők csak illetékkel vásárolhatnak lakást Görögországban.
A görög illetéktörvény egyik szabálya mindenféle ingatlanra kimondja, hogy az csak akkor illetékmentes, ha a vásárló már letelepedett Görögországban. Márpedig aki azért vásárol lakást, hogy ott telepedjen le, az nem élvezheti az illetékmentességet. Az Európai Bíróság ezt az alapvető szabadságjogok és a letelepedés szabadsága a megsértésének tartotta.

A másik szabály csak az első lakást teszi illetékmentessé és csak a görög állampolgárok számára, illetve azoknak, akik hazatelepülnek. A görög állam arra hivatkozott, hogy ezzel a lakásspekulációt akarta megszüntetni, illetve szociális okok vezérelték, továbbá az adócsalás ellen is védekezett. A bíróság minden érvről kimondta, hogy az elfogadhatatlan.

A nem görög polgárokról hogyan tudja megállapítani a görög hatóság azt, hogy ez lesz az első, nem a többedik lakásuk? A válasz: kérjen tőlük nyilatkozatot. Ezzel a spekuláció és az adócsalás érve odalett. A szociális okok pedig azért nem igazak, mivel nemcsak az alacsony jövedelműeknek jár az első lakás után az illetékkedvezmény, hanem valamennyi görög polgárnak, köztük a gazdagoknak is. Az EB megsemmisítette a görög illetéktörvény mindkét idézett szabályát.

Németh Géza
Németh Géza

Ez is érdekelhet