BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A vitorlással úszik az áfa is

2010. december 15. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy svéd magánszemély új vitorlás hajót akart vásárolni az Egyesült Királyságban, majd a tengeren haza akarta vinni Svédországba, hogy azt saját passzióból használja. Szerette volna a hajó áfáját optimalizálni, ezért megkérdezte a svéd adóhatóságot, hogy hol kell áfát fizetnie akkor, ha a vásárlást követően egyből hazaviszi a járművet, és akkor, ha előtte 3-5 hónapig, 100 órát meghaladóan a vásárlás helyén használja, és csak azt követően - mint használtat - viszi haza.

A svéd adóhatóság azt a választ adta, hogy mindkét esetben otthon kell adóznia. Ezzel nem értett egyet a hajóvásárló, és a bírósághoz fordult, amely viszont az Európai Bíróságtól (EB) kért előzetes döntéshozatalt.
Az EB kifejtette, hogy az európai áfairányelv szerint a járművek utáni forgalmi adót ott kell megfizetni, ahol azt használatba veszik (ahol végső fogyasztásra kerül). Így a kiinduló államban nem kell adót fizetni, a végső felhasználás állama jogosult az áfa beszedésére. Ezért nincs jelentősége annak, hogy a szállítás mennyi ideig tart. Arra a kérdésre pedig, hogy mikor új és mikor használt egy jármű, ezt válaszolta az EB: az az időpont az irányadó, amikor az eladó a terméket a vevőnek értékesíti. Márpedig a svéd állampolgár új hajót vásárol a brit eladótól, így közömbös, hogy azzal mennyit hajókázik a sziget körül.

Németh Géza
Németh Géza

Ez is érdekelhet