BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem minden bér, amit annak hívnak

2010. január 12. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy baranyai cég még 2005 májusában megállapodott négy munkavállalójával, hogy az év végén megszünteti a munkaviszonyukat. A megállapodásba belefoglalták azt, hogy a munka törvénykönyve szerinti végkielégítésüket a nyár folyamán, jutalomként két részletben megkapják. Ez meg is történt. A cég azonban december végén újra határozatlan idejű munkaszerződést kötött a négy alkalmazottjával, de ehhez is különmegállapodást mellékeltek. Ez úgy szólt, hogy ha a cég gazdálkodása megrendülne és felmondana nekik, akkor kifizeti a korábban a munka törvénykönyve szerint - jutalomként - megkapott végkielégítés, valamint a kollektív szerződés szerinti (magasabb) végkielégítés különbözetét. A felmondásra 2006 tavaszán került sor, de csak a következő év január végével, és a munkaadó olyan nagyvonalú volt, hogy nemcsak a kétféle végkielégítés különbözetét fizette ki, hanem a munkavégzés alól is felmentette őket. Egyúttal vállalta, hogy a felmondás végéig - mintegy háromnegyed évre - járó átlagkeresetüket is fizeti.

A négy munkavállaló kevésbé volt nagyvonalú, és perre ment a megyei munkaügyi bíróságnál. Úgy vélték, hogy az átlagkeresetbe nemcsak a bérük, hanem a jutalomként megkapott végkielégítés is beszámít. Ezt előbb a munkaügyi, majd a megyei bíróság is elutasította, azonban nem nyugodtak bele a döntésekbe és a Legfelsőbb Bíróságtól kértek felülvizsgálatot. Miután jogszabálysértés nem történt, itt sem jártak sikerrel. A legfőbb bírói fórum az ítéletében kiemelte, hogy "a munkabér meghatározásánál nem egyedül annak elnevezése, hanem az azzal kapcsolatos összes körülmény az irányadó". Tavaly nyáron került pont az ügy végére.

Németh Géza
Németh Géza

Ez is érdekelhet